HABER

Bursa'nın klasik perşembesinde bu hafta

06.11.2019


Paylaş:

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 7 Kasım 2019 akşamı gerçekleşecek Atatürk’ü Anma Konseri'nde, Atatürk’ün en sevdiği opera olan Giacomo Puccini’nin Tosca operasının konser versiyonunu Bursa’da ilk kez seslendirecek.  
 
Uludağ Universitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi ve BBDSO şefi Dağhan Doğu’nun yöneteceği konserde, soprano Mine Kurtoğlu, tenor Özer Öndeş, bariton Umut Kosman ve anlatıcı Aydın Sigalı solist olarak yeralıyor. Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Gençlik Korosu’nun da yer alacağı konserin koro şefleri ise Gökçe Altay Artar ve Betül Belma Özsoy.   
 
Mustafa Kemal Atatürk ve Tosca
 
Atatürk'ün askeri ataşe olarak genç yaşta gittiği Bulgaristan'da dinleyerek beğendiği ve her bölümünü ezbere bildiği eser, aldatma ve şüphe üzerine kuruludur. Operanın ikinci perdesindeki bazı temaların Atatürk’ün içindeki fikir ve düşünceleri daha da ateşlendirdiği de söylenir. En beğendiği arya ise eserin son perdesindeki E lucevan le stelle adlı tenor aryasıdır. Atatürk’ün Tosca ile başlayan opera sevdası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın gelişmesi ve büyümesine de katkı sağlamıştır.
 
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium’un katkılarıyla 7 Kasım 2019 Perşembe akşamı saat 20:00’de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.   
 
Bilet satış
Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu Bilet gişesi Kat: 3 (Mesai Saatleri içerisinde) 
Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Gişesi, Merinos Parkı içi (Konser öncesi) 
 
Online bilet satış   
www.biletinial.com  
 
www.bursasenfoni.gov.tr

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20