HABER

Hummel'e bir saygı duruşu

06.11.2019


Paylaş:

Piyanist Seray Kalelioğlu, piyanist ve besteci Johann Nepomuk Hummel’in seçili piyano eserlerinden oluşturduğu Existence adlı albümle Hummel'in eserlere hayat veriyor.  

Büyük besteci Mozart’ın öğrencisi, Beethoven’in hem arkadaşı hem rakibi olan Hummel, döneminde oldukça ünlü bir piyanist olarak tanınıyordu. Existence albümü Hummel’in küçük yaşlardan itibaren piyanist olarak var olma serüvenini anlatan kısa eserlerden oluşuyor. Aynı zamanda ünlü bir pedagog olan Hummel, bu eserlerle müzikal formları büyük bir dehayla özetliyor.  

Alla Polacca, Allegretto and Gigue, An Alexis, Andantino, Assembly Waltz, Marcia (NC01-06) ve Six Easy Pieces (Op.42) adlı ilk kez kayıt edilmiş eserlerden oluşan çalışmanın en çarpıcı özelliği ise Hummel’e bir saygı duruşu niteliğinde olması.  


Yapımcı: Eren Kalelioğlu
Kayıt yapımcısı: Pieter Snapper
Kayıt, edit, miks, mastering: Pieter Snapper
Kayıt asistanı: Kıvılcım Konca
Piyano teknisyeni: Yavuz Berber
Kapak resmi: Fadime Baltacıoğlu
Grafik tasarım: Seray Kalelioğlu
Pazarlama danışmanı: Eren Yağmuroğlu
Piyano: Fazioli F 228

Kayıt: Babajim Stüdyoları, 2018
Yayımlanma tarihi: 30.10.2019  

Spotify
https://open.spotify.com/album/24HkTHuT82mrijZ4dKhqzP?si=6ZvBY17ATgyByRH5pS5naw  

Apple Music
https://music.apple.com/tr/album/existence/1485102331  

www.seraykalelioglu.com  Seray Kalelioğlu ve Pieter Snapper


Johann Nepomuk Hummel (1778-1837)

Avusturyalı besteci ve dahi piyanist Johann Nepomuk Hummel müzisyen bir ailede büyümüştür. Sekiz yaşında Wolfgang Amadeus Mozart ile tanışması onun için dönüm noktası olur. Mozart, Hummel'i ücretsiz piyano dersleri alması ve evlerinde yaşaması için davet eder. Bu, sanatçı için iki yıl boyunca Mozart'ın günlük yaşamını ve çalışmasını gözlemleme, müziğini benimseme fırsatı olur. Aynı zamanda sanatçı, ünlü müzisyenlerle tanışma şansını da yakalar.

Hummel, Mozart ailesinin maddi durumunun bozulması ile birlikte bu evden ayrılır ve babasıyla birlikte Avrupa turnesine çıkar. Beş yıl süren Avrupa turnesi Hummel'e büyük ün kazandırır. Ünlü besteci Ludwig Van Beethoven ve Hummel hem arkadaş hem de rakip olmuşlardır ve bu arkadaşlık müzik tarihi kitaplarına konu olacak kadar inişli çıkışlıdır. İkisi de çok ünlüdür ve aralarında kıyasıya bir rekabet vardır. Hummel, Beethoven’ın sevgilisi operacı Elisabeth Röckel ile evlenince bu duruma kıskançlık da eklenir, ancak aralarındaki saygıyı korumayı başarırlar. Hummel, Beethoven’i hasta yatağındayken defalarca ziyaret eder ve onun isteklerini kırmaz. Senfonileriyle ünlü Beethoven ve Mozart'ın aksine bu alanda eser vermeyen sanatçı, daha çok piyano eserleri besteler.  

Sanatçı daha sonraki dönemlerde öğretmenliğe yönelmiş ve nadiren resital vermiştir. Ayrıca bir başka ünlü besteci Joseph Haydn’ın yerine Esterhazy’e orkestra şefi olarak atanır. Viyana'ya döndükten sonra, eşi Elisabeth’in manevi desteğiyle konserler vermeye ve eserler bestelemeye devam eder. Ölümünden sonra klasik müzikteki Romantik dönemin de etkisiyle müziği seslendirilmemeye başlanmıştır. Sanatçının Chopin, Schumann, Liszt gibi önemli bestecilere de esin kaynağı olduğuna dair güçlü belirtiler vardır. 1958’te Yale Üniversitesi'nde okuyan bir müzik öğrencisinin tekrar keşfetmesiyle birlikte Trompet Konçertosu yeniden ünlenmiştir.  

Bugün, trompet konçertosunun yanı sıra piyano eserleri, trioları, yaylı dörtlüleri de çalınmaya ve büyük bir beğeniyle dinlenmeye devam etmektedir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20