HABER

Puccini'nin ölümsüz eseri Turandot

12.11.2019


Paylaş:

Prömiyeri 16 Mart 2019 tarihinde kapalı gişe oynanan Turandot operası, temsili izleyemeyen Ankaralı izleyiciden gelen yoğun isteğe cevaben 23 Kasım 2019'da son kez Ankara Congresium’da sahneleniyor. 
 
İtalyan Rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin sahneye koyduğu ve bu temsil biletlerinin de hızla tükendiği sanat şöleninde Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni, dünyaca ünlü tenor Murat Karahan, Prens Calaf başrolünde sahnede olacak. 
 
Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konacak eserde orkestra, koro, solistler, çocuk korosu ve bale sanatçıları aynı anda sahnede yine muhteşem bir temsil gerçekleştirecekler. Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası şef Antonio Pirolli yönetiminde; Timur rolünde Şafak Güç’e, Turandot rolünde Mehlika Karadeniz Bilgin’ne, Calaf rolünde Murat Karahan’a, İmparator rolünde Cem Akyüz’e, Liu rolünde Tuğba Dekak’a, Saray Görevlileri Ping, Pong, Pang rollerindeyse Çetin Kıranbay, Arda Doğan ve Emre Akkuş’a eşlik edecek. 

Giacomo Puccini eserin son bölümünü tamamlayamayarak hayata gözlerini yummuştu. Son bölümünü öğrencisinin tamamladığı bu ünlü eserde Pekin’de yaşayan Çin prensesi Turandot ile Moğol Prensi Calaf'ın aşkı bir masalsı destanla anlatılıyor.  
 
Çin Prenses’i Turandot, evlilik için gelen prens taliplerine, o ana dek bilenin hiç çıkmadığı üç soru sormakta, soruyu bilemeyen talipliler ise teker teker idam edilmektedir. Saray yetkilileriyle Turandot’un babası İmparator bu gidişe bir son vermek istemektedir. Ancak Calaf aşık olmuş ve aşkının peşinden ölümüne gitmeye karar vermiştir.  
 
Muhteşem dekor ve kostümleriyle unutulmaz bir gece yaşatacak operanın dekor tasarımı Özgür Usta’ya, kostüm tasarımı ise Savaş Camgöz’a ait.   

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20