HABER

Mozart ve Dvořák'ın rüzgârı esecek

13.11.2019


Paylaş:

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO) 16 Kasım’da Polonyalı şef Michael Maciaszczyk’in yönetiminde verilecek konserde Mozart ve Dvořák’ın eserlerini seslendirecek. Konserin solisti Çinli piyanist Yang Jiang’ın Mozart’ın 23. Piyano Konçertosu’nu yorumlayacağı konserin ikinci yarısında Dvořák’ın 8. Senfoni’si icra edilecek.

Kemancı ve şef Michael Maciaszczyk, solist olarak pek çok Avrupa ve Asya orkestrasıyla dünyanın dört bir yanındaki ünlü konser salonlarında sahneye çıktı. Bunlar arasında Goldener Saal Musikverein, Suntory Hall, Nagoya Filarmoni, Tokyo Opera City, Gewandhaus Leipzig, Auditorio Nacional de Música, Konzerthaus Wien, Konzerthaus Berlin, Tiencin, Xinghai ve Beijing Konser Salonu gibi önemli mekânlar yer alıyor. Sanatçı, müziğe getirdiği duygusal yorum, mükemmel tekniğiyle dinleyicilerin ve eleştirmenlerin beğenisini kazandı.

Maciaszczyk, Kraków’daki Müzik Akademisi ve Pekin’deki Central Conservatory of Music’de konuk profesör, Festival dell’Arte’nin sanat yönetmeni ve Berlin’deki Avrupa Polonya Müzikleri Forumu’nun onursal üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Konserin solisti Yang Jiang Pekin’de müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Henüz dokuz yaşındayken Pekin Merkez Konservatuvarı’nın piyano sınıfına kabul edildi. Daha sonra çalışmalarını Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde Prof. Carmen Graf-Adnet’in piyano konser sınıfında sürdürdü. Pekin Merkezi Müzik Üniversitesi’nde, Çin’in GuangZhou kentindeki XingHai Konservatuvarı’nda ve Krakow Akademi’de konuk öğretim görevlisi olarak ders vermeye başladı. Jiang daha öğrencilik yıllarında çeşitli ödüller kazandı ve ORF programlarına, çeşitli radyo oyunlarına katıldı. Bu başarıları, Avrupa ve Asya’daki konserler ve GuangZhou 9. Çin Sanat Festivali gibi festivallerdeki performansları izledi. Aralarında Dennis Russell Davies, Johannes Fritzsch, Ivor Bolton, Tadeusz Wojciechowski, Pawel Przytocki, Ola Rudner gibi isimlerin bulunduğu şeflerle konser veren Jiang, derin müzikal empati yeteneğiyle tanınıyor. Tuşlara mükemmel dokunuşuyla, Bach, Mozart, Haydn, Beethoven, Schubert, Schumann, Mendelssohn ve Grieg’den Debussy, Ravel, Webern ve Schönberg’e uzanan bir repertuvarı seslendiren piyanistin bu performanslarının CD ve DVD kayıtları da bulunuyor.
16 Kasım saat 20:00’de Bilkent Konser Salonu'nda başlayacak konserin biletleri https://bilet.bilkent.edu.tr adresinden edinilebilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Bahçelievler’den (DSİ Misafirhanesi önü) hareket eden ücretsiz servis izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracaktır.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20