HABER

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Solistleri

22.11.2019


Paylaş:

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi İcra Sanatları Fakültesi solistleri, 24 Kasım 2019 Pazar akşamı Mozarthaus Ankara’ya konuk oluyor.

Prof. Toğroul Ganioğlu (keman) Öğretim Üyesi Dr. Barış Kerem Bahar (viyola) ve Öğretim Üyesi Dr. Pınar Turan'dan (çello) oluşan Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi İcra Sanatları Fakültesi solistleri konserde, J.Haydn ve L.van Beethoven’ın yaylı üçlü için bestelediği eserlerden oluşan bir programı seslendirecek.  

Sanatçılar, sezon içerisinde yurt içi ve yurt dışındaki konserlerini sürdürecek.


Toğroul Ganiyev, keman

Üç yaşında yeteneğinin ilk pırıltılarını gösteren Ganiev, beş yaşındayken babası Prof. Server Ganiyev ile keman eğitimine başladı. Hemen bir yıl sonra Sovyetler Birliği’ni oluşturan pek çok devlette konserler gerçekleştirdi. 10 yaşında Cumhuriyet Müzik Yarışması, 14 yaşında Kafkas Uluslararası Müzik Yarışması'nda birincilikle ödüllendirildi. Azerbaycan Devlet Konservatuvarı’nda müzik eğitimini sürdüren Ganiyev, Moskova Devlet Konservatuvarı’ndan Karavçenko, Pikaizen gibi hocalarla çalıştı. 1989’da Sovyetler Birliği’nde kazandığı birincilik ödülünün ardından 1990 yılında başarıyla mezun oldu.

1993 yılında lisansüstü eğitimini tamamladı, ardından Rusya, İtalya, Almanya, Mısır,Tunus, Bulgaristan, Polonya, İspanya, Portekiz, Belçika, Yugoslavya ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ni oluşturan devletler de dahil olmak üzere birçok ülkede solist olarak çok sayıda konserler verdi. 1995 Tokyo Uluslararası Müzik Yarışması'nda gösterdiği üstün başarıyla “Özel Ödül”e layık görülen sanatçı, dünyanın önemli orkestralarıyla; Rauf Abdullayev, Gürer Aykal, Rodolfo Bonucci, Alexander Dmitriyev, Erol Erdinç, Jean Fournet, Massimo Freccia, Ionescu Galati, Bujor Hoinic, Vitali Katayev, Konstantin Krimetz, Yoel Levi, Işın Metin, Jean Perison, Karl Anton Rickenbacker, Gennady Rozhdestvensky, Nello Santi, Julian Shew, Tadeusz Strugala, Niyazi Takizade idaresindeki şeflerle konserler verdi.

Repertuvarında Bach, Mozart, Beethoven, Vivaldi, Brahms, Mendelssohn, Çaykovski, Şostakoviç, Haçaturyan, Paganini, Prokofyev, Sibelius, Sarasate, Albinoni, Haydn, Saint-Saens gibi ünlü bestecilerin yanı sıra pek çok Azeri bestecinin eserlerine de yer veren Ganiyev, birçok CD kaydı gerçekleştirdi. Sanatçı son olarak, Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’yla Mendelssohn ve Şostakoviç keman konçertolarının kayıtlarını yapmıştır.

1993-2015 yılları arasında Bilkent Senfoni Orkestrası’nda solist ve konzertmeisteri olan Ganiyev, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Yaylı Çalgılar Sanat Dalı’nda eğitmenlik yapmış, Bilkent Senfoni Orkestrası ve Oda Orkestrası’nda başkemancı ve solist olarak çalışmıştır. Toğroul Ganiyev Azerbaycan Devlet Sanatçısı'dır.

2015-2019 yılları arasında Çukurova Devlet Üniversitesi'nde Konservatuvar Müdürlüğü yaptı. 2019 Mart ayından itibaren de Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi İcra Sanatları Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır.  


Barış Kerem Bahar, viyola

Müzik öğrenimine küçük yaşlarda İzmir Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosu’nda başladı. Birçok eserde solist ve korist olarak görev aldı. 1997 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı viyola bölümüne girdi. 2000 yılında Sevda Cenap And Müzik Vakfı’nın gerçekleştirdiği Oda Müziği Yarışması’nda "Özel Ödül", 2002 Nisan ayında 5. Uluslararası Edirne Klasik Müzik Yarışması'nda ikincilik ödülü aldı. Öğrenciliği sırasında solist olarak A. Vivaldi İki Viyola Konçertosu, W.A. Mozart Senfoni Konçertant ve Hummel Fantasie eserlerini çeşitli orkestralar eşliğinde seslendirdi.  

Ruşen Güneş, Apple Hill Chamber Players, Michael Kelley, Prof. Lukas David, Ellen Jewitt, Bruno Giuranna gibi önemli sanatçıların aktif olarak viyola ve oda müziği workshop ve masterclass’larına katıldı, Prof. Jerrold Rubinstein ile Mozart yorumu üzerine çalıştı. 2007 yılında D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı’ndan Çetin Aydar’ın öğrencisi olarak pekiyi dereceyle mezun oldu.

2012 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı viyola sanat dalı master programını pekiyi dereceyle tamamladı. 2013 yılında İtalya La Spezia  G. Puccini Konservatuvarı tarafından davet edildi, viyola ve oda müziği dallarında öğrencilerle masterclass’lar yaptı, konserler verdi. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Beste Tıknaz Modiri danışmanlığında Çiğdem Epikmen ile İtalya Brescia Luca Marenzio Konservatuvarı’nda ise çalışmalarını Luca Morassutti ile sürdürerek sanatta yeterlik eğitimini pekiyi dereceyle tamamladı.  

İtalyan klavsen sanatçısı Giovanna Fabiano ile Barok dönem stili üzerine çalıştı. 2015 yılında J.S.Bach Sol Minör Viyola Konçertosu’nun dünya prömiyerini İtalya Brescia Pietro Da Cemmo Salonu’nda yaptı. 2017 yılında DESO eşliğinde A.Stamitz Fa Majör Viyola Konçertosu'nun Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi. 2017 Şubat ayında İtalya’da gerçekleştirdiği resitalinde Ebru Güner Canbey’in Viyola için Minyatürler eserinin dünya prömiyerini gerçekleştirdi.  

İlk kitabı Viyola Kitabı Ocak 2018'de, ikinci kitabı Lillian Fuchs, Bir Viyolacının Portresi Aralık 2018'de basıldı. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Orchestra Sion, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası gibi seçkin topluluklarda yer alan sanatçı, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi İcra Sanatları Fakültesi’nde Doktor Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.  


Pınar Turan, viyolonsel

1983 yılında Ankara’da doğdu. 1993 yılında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’na girerek Doç. Ş. İzzet Nazlıaka ile viyolonsel çalışmalarına başladı, çeşitli oda müziği konserleri, sınıf konserleri ve resitaller verdi. 1999 yılında Paris Ulusal Konservatuvarı profesörlerinden Philippe Müller’in masterclass’ına katıldı. Aynı yıl Anaçev’in düzenlediği Genç Viyolonselciler Yarışması’na katıldı. Ardından East Mediterranean Youth Orchestra’sının sınavını kazandı.

2000 yılında Rus çellist Marina Tarasova’nın yapmış olduğu masterclass’a katıldı. 2001 yılında Schleswig - Holstein Müzik Festivali’nin sınavına girdi. Aynı yıl Moskova Konservatuvarı çellistlerinden besteci, orkestra şefi ve piyanist olan üstün yetenekli solist Alexander Rudin’in masterclass’ına katıldı. 2002 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Orkestrası ile Europaischer Musik Sommer’in açılışını yaparak Berlin turnesine katıldı. 2003 yılında viyolonsel çalışmalarına Yrd. Doç. Nuray Eşen ile devam etti. 2004 yılında H.Ü. Akademik Orkestra’sına girdi ve orkestrayla Karadeniz, Konya, Bodrum, İstanbul, Antalya, Afyon, Eskişehir, Samsun ve Amerika’da konserler verdi.

2005 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Senfoni Orkestrası ile Yunanistan turnesine katıldı. Aynı yıl Cihat Aşkın ve Toğrul Ganiev ile A. Vivaldi'nin Dört Mevsim adlı eserini seslendirdi. 2006 yılında viyolonsel çalışmalarını Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Bilkent Senfoni Orkestrası viyolonsel grup şefi Hayrettin Hoxha ile yüksek lisans yaparak ve oda müziği çalışmalarına da Elena Gledzinova ile devam etti. 2008 yılında yüksek lisans eğitimini Hayrettin Hoxha ile Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde başarıyla tamamlamıştır.  

2009-2010 yıllarında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda ücretli olarak eğitmenlik yaptı. Aynı yıl Ürgüp’te gerçekleşen Klasik Keyifler programında çellist Ruth Philips ve Ozan Tunca ile oda müziğinde Ellen Jewett ve ile çalıştı. 2011 yılında H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı’nda sanatta yeterlik sınavına girdi ve burada Doç.İzzet Nazlıaka, Prof. Doğan Cangal ile viyolonsel, Garbis Atmacayan ve Prof. Reyyan Başaran ile oda müziği üzerine çalıştı.

2016 yılında doktoradan mezun olan sanatçı, halen H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Senfoni Orkestrası’nda öğretim görevlisi olarak görev yapmakta ve aynı zamanda grup üyelerindendir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20