HABER

ICMA 2020 Ödülleri için 390 kayıt aday gösterildi

22.11.2019


Paylaş:

Piyanistlerimiz Güher-Süher Pekinel, Can Çakmur ve tenor İlker Arcayürek’in içinde yer aldığı kayıtlar bu yıl aday gösterilen kayıtlar arasında yer alıyor.
 
Andante klasik müzik dergisini temsilen derginin genel yayın yönetmeni Serhan Bali’nin 2011 yılından beri jüri üyesi olarak ülkemizi temsil ettiği ICMA (International Classical Music Awards / Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri) 2020 yılı adayları kamuoyuna açıklandı. Aday listeleri her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘kayıt firmaları’ ve ‘kategoriler’ başlıkları altında düzenlendi. 2020 Ödülleri için ICMA jüri üyeleri 130 kayıt firmasının (2017’de 107’ydi) etiketini taşıyan 390 işitsel (audio) ve görsel (video) klasik müzik kaydını (2019’da 319’du) ödüle aday gösterdi.
 
2020 ICMA Ödüllerine aday gösterilen kayıtlar arasında bu yıl üç sanatçımızın kayıtları da yer alıyor.  

Dünyaca ünlü piyanist ikilimiz Güher-Süher Pekinel’in Arthaus Musik’ten çıkan “Treasures” başlıklı retrospektif kayıt seti “Video Performance” kategorisinde ödüle aday gösterilen kayıtlar arasında yer aldı.  

Hamamatsu Piyano Yarışmasında aldığı birincilik ödülünün armağanları arasında yer alan ‘kayıt yapma hakkı’ gereği dünyaca ünlü BIS firmasının etiketini taşıyan bir solo CD kaydı yayınlanan Can Çakmur, ‘henüz ilk kaydıyla ödüle aday gösterilen’ az sayıdaki sanatçıdan biri olarak ICMA tarihindeki yerini aldı.  

Tenorumuz İlker Arcayürek ise Adam Fischer yönetimindeki Danimarka Oda Orkestrası’nın Beethoven’in tüm senfonilerini kaydettiği Naxos etiketli albümde bestecinin 9. Senfonisindeki tenor solo partisini söylüyor.
 
Bir klasik müzik kaydının ICMA Ödüllerinde aday olabilmesi için en az 2 jüri üyesi tarafından aday gösterilmesi gerekiyor. ICMA’nın 2018 yılında ‘En İyi Kayıt Firması’ ödülünü alan Alpha firması bu yıl 20 adaylıkla kayıt firmaları arasında başı çekiyor. Alpha’yı 17 adaylıkla Deutsche Grammophon ve Naxos firmaları izliyor. Harmonia Mundi (15) ve BIS (12) firmaları da onların ardından geliyor. ICMA adayı olan kayıtları yayınlayan firmaların bağlı olduğu 19 ülkeden oluşan sıralamada ise Almanya 124 adaylıkla açık ara lider konumunda bulunuyor. Almanya’yı 43 adaylıkla Belçika, 40 adaylıkla Fransa ve 39 adaylıkla İngiltere uzaktan takip ediyor.
 
Finalist olarak seçilen kayıtlar 16 Aralık 2019 tarihinde, 2020 ICMA Ödüllerine değer görülen kayıtlar ise 21 Ocak 2020 tarihinde kamuoyuna açıklanacak. 2020 ICMA Ödülleri Töreni ve Gala Konseri İspanya’nın Sevilya şehrindeki Teatro de la Maestranza’da şef John Axelrod yönetimindeki Sevilya Kraliyet Senfoni Orkestrası’nın ev sahipliğinde düzenlenecek.
 
ICMA Ödülleri Töreni ve Gala Konseri, Andante dergisinin girişimleri sonucunda 2014 yılında Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’nın ev sahipliğinde Ankara’daki Bilkent Konser Salonu’nda düzenlenmiş, o yıl ödül almış dünyaca ünlü klasik müzik sanatçıları ve topluluklar Ankara’ya gelerek başkentli müzikseverler huzurunda verilen gala konserinde icralarını sergilemişlerdi.

Aday listelerini görmek için lütfen tıklayınızBENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20