HABER

Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler Beşlisi

23.11.2019


Paylaş:

Güher ve Süher Pekinel’in vizyonu ve öncülüğünde hayata geçirilip yürütülen Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler projesi, tam 12 yıldır sıra dışı yeteneklere sahip genç müzisyenleri yaşam ve enstrüman bursuyla desteklemeye son 6 yıldır Tüpraş’ın sponsorluğuyla devam ediyor. 
 
İlki 17 Ekim 2019’da Arter’de gerçekleşen Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler konserlerinin ikincisinde sahne Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler Beşlisi’nin...
 
Pekineller’in Harika Çocuklar Yasası’ndan ilham alarak başlattığı Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler projesi, Türkiye’de evrensel dünya müziği alanında kaybedilen jenerasyonların telafisini amaçlıyor. Bursiyerlerin yurt dışındaki eğitimlerinin yanı sıra uluslararası yarışma ve festivallere katılmasına da vesile olan proje, yoğun müzik eğitimi veren konservatuvarlara odaklanarak bu okullarda belli alanlardaki en başarılı öğrencilerin seçilmesiyle başladı. İstanbul’dan Mersin’e farklı şehirlerde gerçekleşen seçmelerde bursiyer olmaya hak kazanan öğrenciler, katıldıkları uluslararası prestijli yarışmalarda şimdiye dek 16 birincilik kazandı ve önemli orkestralarla birlikte solist olarak konserler vermeye devam ediyor.   
 
28 Kasım 2019’da Arter’de gerçekleşecek DSGM Beşlisi konserinde; dünyanın en prestijli yarışmalarından biri olan Uluslararası Henryk Wieniawski Keman Yarışması’nı şimdiye kadar en genç katılımcı olarak kazanan Veriko Tchumburidze ve Strazburg Ulusal Devlet Konservatuvarı doktora programından birincilikle mezun olan konuk sanatçı Olgu Kızılay kemanlarda yer alacak. Eğitimine Barenboim-Said Akademisi’nde devam eden ve Gaetano Zinetti Müzik Yarışması 2018 birincisi olan Umut Sağlam çelloda, henüz öğrencilik yıllarında Bilkent Senfoni Orkestrası ile resitaller vermeye başlayan, eğitimine Berlin Hanns Eisler Müzik Akademisi'nde devam eden Barok Bostancı viyolada, Royal College of Music London doktora öğrencisi ve Beethoven Madalyası sahibi olan Tolga Atalay Ün de piyanoda olacak. Beşliye, ödüllü kontrbasçı Seçil İrem Keskin eşlik edecek. 
 
Program
   
Dmitri Şostakoviç, Piano Quintet in G minor, Op. 57
Veriko Tchumburidze, keman
Olgu Kızılay, keman
Umut Sağlam, çello
Barok Bostancı, viyola
Tolga Atalay Ün, piyano
 
-Ara-  
 
Franz Schubert, Piano Quintet in A major, D. 667, "Trout"
Veriko Tchumburidze, keman
Umut Sağlam, çello
Barok Bostancı, viyola
Seçil İrem Keskin, kontrbas
Tolga Atalay Ün, piyano      
 
 
Konser Borusan Klasik Radyo tarafından canlı olarak yayınlanacaktır. 
 
 
Sanatçıların detaylı özgeçmişleri için
https://www.pekinel.com/foundations/young-musicians-on-world-stages/scholars/       

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20