HABER

Yılın son konserleri Ankara'yı müziğe doyuracak

25.11.2019


Paylaş:

Natalia Ponomarchuk yönetiminde bir konser daha

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) 5 ve 6 Aralık konserlerini bu yıl ikinci kez davet edilen Ukraynalı şef Natalia Ponomarchuk yönetiminde verecek. Dnipropetrovsk Akademik Senfoni Orkestrası’nın Sanat Yönetmeni, Baş Şefi ve aynı zamanda Ukrayna Ulusal Senfoni Orkestrası’nın ikinci şefi olan Ponomarchuk, başarılarından dolayı Ukrayna Devleti tarafından verilen “Onursal Ukrayna Sanatçısı” unvanına sahip.
Eserleri yurt içinde ve yurt dışında seslendirilen ve kompozisyon yarışmalarında ödüllere layık görülen genç besteci Turgut Pöğün’ün ilk kez repertuvara alınan Yol adlı eseriyle başlayacak olan konserde CSO, arp sanatçısı Alexander Boldachev’e Albert Zabel’in Op.35 Arp Konçertosu’nda eşlik edecek. Dünya çapında tanınan arp sanatçıları arasında yer alan Boldachev, orkestra konserleri, resitaller, ustalık sınıfları ve festivallerin en çok aranan isimlerinden. Konserin ikinci bölümünde ise Çaykovski’nin, başından sonuna kadar acı duygular ve melankoliyle işlendiğinden bazı müzik eleştirmenleri tarafından Kader Senfonisi olarak adlandırılan 5. Senfoni’si seslendirilecek.
 
Verdi’nin Requiem’i ADOB iş birliğiyle seslendirilecek

12-13 Aralık tarihlerinde Verdi’nin görkemli eseri Requiem, 1995’ten bu yana Türkiye’de yaşayan, ADOB Genel Müzik Direktörlüğünü yürüten Antonio Pirolli yönetiminde seslendirilecek. Opera tarihine damgasını vurmuş büyük İtalyan bestecinin dört solist, büyük koro ve orkestra için yazdığı devasa eseri ADOB iş birliğiyle seslendirilecek.

Perihan Nayır Artan (soprano), Asude Karayavuz (mezzo-soprano), Emre Akkuş (tenor) ve Şafak Güç’ün (bas) solist olarak yer alacağı, Giampaolo Vessella’nın çalıştırdığı ADOB Korosu ve TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu eserin büyük korosunu oluşturacağı eser 12 Aralık’ta saat 20.00’de ADOB Sahnesi’nde, 13 Aralık’ta ise CSO Konser Salonu’nda icra edilecek.
 
CSO İsmet İnönü’yü anıyor

Klasik Batı müziği için “İnatla dinlemezseniz sevemezsiniz, bir kere sevdiğiniz zaman da vazgeçemezsiniz” diyen ve CSO’nun hiçbir konserini kaçırmayan, Atamızın silah arkadaşı, ikinci Cumhurbaşkanımız, büyük devlet adamı ve bir klasik müzik tutkunu olan İsmet Paşa, İnönü Haftası’nda, her yıl olduğu gibi bu yıl da CSO tarafından 19 ve 20 Aralık’ta verilecek iki özel konserle anılacak.
 
“Ustalara Saygı” konserinin solisti: Ayşegül Sarıca

CSO Müzik Direktörü Rengim Gökmen yönetiminde verilecek ve bir Mozart Gecesi olarak planlanan konser programı, bestecinin konser salonlarında sıklıkla çalınan Figaro’nun Düğünü operasının uvertürüyle başlayacak. “Ustalara Saygı” konseptiyle verilecek konserin solisti, CSO’da uzun yıllar çalışmış ve orkestrayla sayısız konser vermiş olan Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca. Usta sanatçı, konserin ikinci eseri olan Mozart’ın sıklıkla çalınan 20. Piyano Konçertosu’nu icra edecek. Konserin ikinci bölümü, bestecinin en sevilen eserlerinden olan ve Jüpiter Senfonisi olarak da adlandırılan 41. Senfoni’yle devam edecek.
 
Ata’nın Ankara’ya gelişinin 100. yılı ve yeni yılı bir arada kutlanıyor

CSO, 27 Aralık akşamı Ankara Spor Salonu’nda Rengim Gökmen yönetiminde Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. yılını ile birlikte yılbaşını da unutulmayacak bir konserle kutlayacak. Ankara dinleyicisinin her yıl heyecanla beklediği Yeni Yıl Konseri, bu kez, Ata’nın Ankara’ya Gelişinin 100. yılı dolayısıyla daha da görkemli geçecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu’nun da yer alacağı, sürprizlerle dolu ve renkli bir programla verilecek olan konserin biletleri CSO gişesinden ya da www.biletinial.com sitesinden edinilebilir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20