HABER

Altın Madalya Güher ve Süher Pekinel'e veriliyor

26.11.2019


Paylaş:

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın ülkemizin çoksesli müzik hayatına büyük emeği geçmiş bir besteci, yorumcu veya eğitimciye katkılarından dolayı vakfın ve müzikseverlerin şükranlarını sunmak üzere her yıl takdim ettiği Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası’nın 32.’ci ve 33.’cü sahipleri Güher ve Süher Pekinel olarak belirlendi.

Sevda- Cenap And Müzik Vakfı Yönetim Kurulu “Dünyada iki piyano yorumculuğuna katkıları, farklı tarzda topluluklarla iş birliklerini de kapsayan uluslararası başarılı kariyerleri, evrensel müzik repertuvarına katılmış yeni eser seslendirmedeki öncülükleri, yetenekli genç Türk müzisyenlerinin yurt içi ve yurt dışında eğitim ve kariyer çalışmalarını desteklemeleri ve çoksesli müzik eğitiminin Türkiye’de yaygınlaşması için oluşturdukları projelerle verdikleri hizmetler nedeniyle” 27 Haziran 2019’da 2019 Yılı Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası’nın piyanist Güher ve Süher Pekinel’e verilmesini oybirliğiyle kararlaştırdı.

Ödüller 6 Aralık 2019 Cuma akşamı saat 20:00’de Mehmet Başman’ın projesiyle Devlet, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı ve sanatseverlerden oluşan üç ayaklı katkıyla, yenilenen Millî Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda gerçekleştirilecek törenle tevdii edilecek.

Törende Güher ve Süher Pekinel’in öncülüğünde hayata geçirilen ve sürdürülen “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi sanatçılarından piyanist Can Çakmur’un Schubert’in Schwanengesang şarkı serisinin Liszt Uyarlamaları’nı, keman sanatçıları Veriko Tchumburidze ve Olgu Kızılay, viyolacı Barok Bostancı, çelist Umut Sağlam ve piyanist Tolga Atalay Ün’ün ise Şostakoviç’in, Sol Minör Piyano Beşlisi’ni seslendireceği konserden sonra her yıl olduğu gibi kokteyl verilecek.

Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası sahipleri

İlk kez 1989 yılında Cevat Memduh Altar’a verilen ödüle ilerleyen yıllarda Ahmed Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin, Necil Kazım Akses, İlhan Usmanbaş, Leyla Gencer, Cemal Reşit Rey, İdil Biret ve Suna Kan, Nevid Kodallı, Hasan Ferid Alnar, Ferhunde Erkin, Ferid Tüzün, Prof. Dr. Kamuran Gündemir, Hikmet Şimşek, Faik Canselen, Ayhan Baran, Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Ayla Erduran, Gülsin Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İlhan Baran, Muammer Sun, Gürer Aykal, H. Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı, Ertuğrul Oğuz Fırat, Ruşen Güneş, Yalçın Tura, Turgay Erdener, Mehmet A. Başman ve Ayşegül Sarıca layık görüldü.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20