HABER

Bestecilerimiz ve gençlerimizle

05.12.2019


Paylaş:

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından 6 Aralık 2019 Cuma günü Cihat Aşkın’a Toplumsal Katkı Ödülü verilecek. 
 
Türk bestecilerinin eserlerini ortaya çıkarıp yorumlamada öncü bir sanatçı olan Aşkın, tarihimizin en önemli kültür değerlerinden biri olan yazılı müzik geleneğini hem kayıt altına alan hem de bu kayıtları evrensel ölçütlerde sunarak, özellikle halk müziğimizin seçkin örneklerinin dünya sahnelerine taşınmasında önemli bir rol üstlendi. Halk kültüründen yola çıkarak esinlendiği çalışmalar ve yapmış olduğu halk müziği düzenlemeleriyle kemana ülkemizde yeni bir ses getiren sanatçı, Minyatürler albümünden bugüne dek müzik dünyasına önemli katkılar sundu. Cihat Aşkın, Ankara’da Turdjiev Kültür Evi'nde 8 Aralık 2019 günü bu konuda bir konuşma yapacak ve sayılı müzik örnekleri verecek. 
 
Türk bestecilerine özel önem veren sanatçı, 1998 yılında ilan ettiği, bir hayat projesi olan Türk bestecilerine ait eserlerin ortaya çıkarılması, yorumlanması, kaydedilmesi aşamasında, özellikle keman eserlerinin hayat bulmasında önemli rol oynadı. Akses, Erkin, Aracı, Balcı gibi bestecilerin konçertolarının ilk CD’lerini yapan Aşkın, onlarca eseri listeledi ve kayıt altına aldı. 4 Aralık 2019 akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda besteci Çetin Işıközlü’nün Keman Konçertosu’nu da bestecinin yönetiminde ki Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası’nın eşliğinde seslendirdi. Ayrıca 2020 yılı içerisinde Osmanlı dönemi çok sesli müziğinden başlayarak Cumhuriyet dönemine ve günümüze dek uzanan yapıtları bir antoloji şeklinde hazırlayacak olan sanatçı, Kalan Müzik ile iş birliği yaparak bu eserlerin ortaya çıkmasını sağlayacak.      
 
Toplumsal konularda hassasiyetini sadece konser sahnelerinde değil, yaşamın her alanında sürdüren Aşkın, 11 Aralık 2019 tarihinde Arnavutluk depreminde mağdur olan çocuklar için Yaratıcı Çocuklar Derneği ile ortak bir yardım konseri düzenleyecek. Bu konserde Aşkın Ensemble üyeleri kemancı Dilara Yıldırım, viyolacı Fikret Diril ve viyolonselci Beliz Güney ile birlikte oda müziği eserlerini çalacak. Aşkın’ın çocuk eğitimi konusunda en önemli çalışmalardan biri olan CAKA ise (Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları) yurdun farklı yerlerinden ses getirmeye devam ediyor. 27-28 Aralık 2019 tarihlerinde Afyon’u ziyaret edecek olan Cihat Aşkın, piyanist Kenan Tatlıcı ile bir resital verecek ve Afyon CAKA Orkestrası'nın konserine katılacak.      
 
TRT İstanbul Radyosu’nda aylık klasik müzik stüdyo konserlerini geleneğini yeniden başlatan Cihat Aşkın, bu kapsamda 2016 yılından beri onlarca genç sanatçıyı tanıtarak radyo mikrofonlarının karşısına çıkarttı ve kültürel anlamda en büyük katkılardan birini yaptı. Yapımcılığını Didem Tayfur Saltık’ın üstlendiği stüdyo konserleri 2020 yılında da devam edecek. 
 
Özellikle yerel belediyelerin kültür ve sanat alanında, gençlerin yetişmesi anlamında katkılarının daha fazla olması gerektiğini savunan sanatçı, bu çerçevede Kartal Belediyesi ile birlikte çalışarak Kartal Belediyesi Gençlik Senfoni Orkestrası’nı kurdu. İlk konserini 20 Aralık 2019’da verecek olan orkestra İstanbul’a bu alanda farklı bir ses getirecek. Kartal Belediyesi Sanat Akademisi Öğrenci Orkestrası ve Korosu'nun ilk konserinde şef Hakan Şensoy idaresindeki orkestra, piyanist Cana Gürmen, Cihat Aşkın ve uluslararası ödüllü perküsyon grubuna eşlik edecek, Nevit Kodallı ve Antonio Vivaldi’nin eserlerini seslendirecek.
 
Cihat Aşkın, İstanbullu müzikseverler tarafından Notre Dame de Sion Lisesi konser salonunda 19 Aralık 2019 akşamı izlenebilir. Orkestra şefi Orçun Orçunsel’in yöneteceği konserde sanatçı Berlioz’un 150. Ölüm yıldönümü sebebiyle Rüya ve Kapris adlı eserini yorumlayacak ve daha sonra Saint-Saens’in virtüöz parçaları Havanez ve Introduction et Rondo-Capriccioso'yu seslendirecek. Konserin diğer bir solisti ise viyolonselci Çağlayan Çetin.   

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20