HABER

İstanbul'dan Berlin'e Avrupa'nın Sesleri

06.12.2019


Paylaş:

Klasik müzik dünyasının önemli şeflerinden Claudio Abbado’nun kurduğu Mahler Oda Orkestrası, İstanbul’dan Berlin’e Avrupa’nın Sesleri turnesiyle İstanbul’a geliyor.

 

Yirmi ülkeden, elli beş üyesiyle gezgin bir topluluk olan Mahler Oda Orkestrası, 13 AralıkCuma akşamı 20:30’da İş Kuleleri Salonu’nda sahne alacak. Orkestra, klasik müziğe getirdiği yeni solukla Haydn’dan Ligeti ve Martinu’ya uzanan bir repertuvarla dinleyicilerini yüzyıllar arasında bir yolculuğa çıkaracak. Geçen yüzyılın önemli bestecileri arasında sayılan ve 2006 yılında kaybettiğimiz Macar müzisyen György Ligeti, solo korno ve orkestra için bestelediği eseri Hamburg Konçertosu ile repertuvarda yer alıyor. Ligeti, Stanley Kubrick’in kült bilimkurgu filmi 2001: Uzay Yolu Macerası’nın film müziklerine de imza atmıştı. 

 

Alman piyanist Holger Groschopp, Berlin Filarmoni Orkestrası'nın solo kornisti Stefan Dohr, timpanist Matthias Kelemen’in solist olarak yer alacağı konserde, orkestranın şefliğini Londra Senfoni Orkestrası’nın daimi konuk orkestra şefi François-Xavier Roth üstlenecek. 

 

Joseph Haydn, György Ligeti ve Bohuslav Martinu’nun eserlerinden oluşan program için şef Roth, İstanbul izleyicisini nasıl bir konser deneyimi beklediğini şöyle anlatıyor: “Bu konserde çalınacak eserler iki yüzyıl arasında farklı dönemlerde yaşayan ve dolayısıyla birbirlerini tanımayan bu bestecilerle bir diyalog kurmamıza imkân tanıyacak.” 

 

Program

J. Haydn, Senfoni No. 22 in Mi Bemol Majör Hob.I:22 "Filozof" 

B. Martinů, Piyano, Timpani ve Yaylı Orkestra için ikili Konçerto H.271 

G. Ligeti, Solo Korno ve Orkestra için Hamburg Konçertosu" (15')

J. Haydn, Senfoni No. 103 in Mi bemol Majör Hob.I:103

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20