HABER

Can Çakmur'un ilk CD kaydı 2020 ICMA Ödüllerinde finale çıktı!

22.12.2019


Paylaş:

Piyanist Can Çakmur BIS firmasından geçtiğimiz Mayıs ayında çıkardığı ilk CD kaydıyla adayları arasına girdiği ICMA Ödülleri’nin sondan bir önceki oylamasında ismini finalistler arasına da yazdırarak çok önemli bir başarının daha altına imza attı. Çakmur’un CD’si yapılan oylamada 'Solo Enstrüman' kategorisinde en iyi üç kaydın arasına girdi. Çakmur’un kaydının 21 Ocak 2020 tarihinde duyurulacak ‘ödül kazananlar listesi’ne girip giremeyeceğini hep birlikte göreceğiz ama daha 22 yaşında, hem de çıkardığı ilk CD kaydıyla, böylesine önemli bir ödülde klasik müziğin büyük isimlerinin yeni kayıtlarının arasından sıyrılarak ismini finalistler arasına yazdırmasının bile ‘tarihi bir başarı’ olduğunun altını kalınca çizelim. 

 

Öte yandan Can Çakmur’un kayıt serüveni olanca hızıyla sürüyor. İlk kaydının üzerinden altı ay geçmeden yeni kaydının çalışmaları başlayan Çakmur için firması BIS ikinci kayıt hazırlığını çoktan yaptı bile. Genç sanatçımızın son olarak Belçikalı Res Musica klasik müzik portalının yılın en iyi kayıtları seçkisine girmeyi başaran ilk CD kaydının tüm dünyada 5 bin adet gibi son derece ciddi bir satış adedine ulaşması da ikinci kaydın yolunu açan etkenlerden biri. Franz Schubert’in 'Schwanengesang' (Kuğunun Son Şarkısı) cildindeki şarkılarının Franz Liszt tarafından yapılan lirik-virtüozo uyarlamalarının yer alacağı ikinci kaydın piyasaya verilmesinin ise 2021 yılını bulacağı söyleniyor. Çakmur yeni CD'sindeki repertuvarı bu ay içinde İstanbul ve Ankara resitallerinde de çalıyor.

Öte yandan Can Çakmur bu yılki ICMA Ödüllerinin finalistler listesinde Türk sanatçı olarak yalnız değil çünkü bir diğer başarılı sanatçımız tenor İlker Arcayürek'in de solist olarak içinde yer aldığı Naxos firmasından çıkan şef Adam Fischer'in yönettiği Beethoven senfonileri seti 'Senfonik Müzik' kategorisinde finale adını yazdırmayı başardı.
 

Yazımı 2020 ICMA Ödüllerinin finalist adaylarının duyurulduğu basın bültenini paylaşarak tamamlıyorum.  

 

Andante’yi temsilen derginin Genel Yayın Yönemeni Serhan Bali’nin 2011 yılından beri jüri üyesi olduğu Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri / International Classical Music Awards (ICMA)’da 3 aşamalı bir eleme sürecinin ardından, 2020 Ödülleri için her kategoride 3 kayıt finalist olarak belirlendi. "390 aday kayıttan oluşan ilk listemiz her yıl olduğu gibi bu yıl da çok başarılı klasik müzik kayıtlarından oluşuyordu. Bu uzun liste daha sonra her kategoride üç finalistten oluşan son haline dönüştü" diyen ICMA Başkanı Remy Franck yorumunu şöyle sürdürdü: "Jüri üyeleri yine zorlu bir eleme sürecinin ardından bu yılın en iyi klasik müzik kayıtlarını belirlemeyi hedeflediler. Kuşkusuz final yolunda elenen diğer tüm klasik müzik kayıtları da son derece başarılıdır ve ‘ICMA Ödülleri Adayı’ gibi kayda değer bir başarının sahipleri olmuş bulunmaktadırlar." 2020 ICMA Ödüllerini kazanan kayıtlar 21 Ocak 2020 tarihinde kamuoyuna duyurulacak.

2020 ICMA Ödülleri'nde finale yükselen adayların listesini görmek için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız (çıkan sayfanın son satırındaki link tıklanacak):
 


https://www.icma-info.com/icma-2020-the-finalists/#more-2816

Serhan Bali

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20