HABER

Ocak ayında dokuz konsere ev sahipliği yapacak

30.12.2019


Paylaş:

2013 yılından bu yana, klasik müzik tarihinde köklü bir geçmişi olan “salon konseri” konseptini Ankaralı müzikseverlerle buluşturan Mozarthaus’un Ocak ayı konser programı belli oldu.

Soprano Funda Yazıksız ve piyanist Ayça Yılmaz yeni yılın ilk konserinde sevilen opera ve operetlerden derlenmiş aryalardan oluşan bir programla 4 Ocak Cumartesi akşamı Mozarthaus’ta müzikseverlerle buluşacak.

Ocak ayının ikinci konserinde, viyolacı Barış Kerem Bahar ve çellist Pınar Turan, piyanist Ayten Türker’in eşliğinde Bach, Vivaldi ve Beethoven’ın viyola ve çello için bestelenmiş eserlerinden derlenen özel bir programla 8 Ocak 2019 Çarşamba akşam Mozarthaus’a konuk olacaklar.

 
12 Ocak Pazar akşamı ise bariton Umut Kosman ve Con Fuoco Quintet Barok eserlerden derlenen bir programla 18.30’da müzikseverlerle buluşacak.
 
“Mavi gözlü dev” Nazım Hikmet’in şiirleri, 118. yaş gününde, Mozarthaus’ta Azerbaycanlı besteci Arif Melikov’un müziğiyle buluşacak. 15 Ocak akşamı seyirciyle buluşacak olan etkinlikte soprano Demet Gürhan ve piyanist Güler Demirova’ya, şiirlerde ve sunumda Altan Alkan eşlik edecek.
 
16 yaşında verdiği ilk konserle birlikte 45. ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası solist sanatçısı olarak 30. Sanat yılını kutlayan Yeşim Gökalp, bugüne kadar verdiği çok sayıdaki solo resital ve oda müziği konserlerinin yanı sıra, Türkiye’de beş devlet orkestrası, diğer senfonik ve oda orkestraları ve yabancı orkestralarla de Türkiye ve yurtdışında turne ve konserler gerçekleştirdi. Yeşim Gökalp, yurt içi ve yurtdışında verdiği konserlerde özellikle Türk bestecilerin ve genç bestecilerin eserlerinin ilk icralarını ve kayıtlarını yaptı. Türk Beşleri’nden Cemal Reşit Rey dışında Saygun, Erkin, Alnar ve Akses’in eserlerinin de ilk kayıtlarını ve icrasını gerçekleştiren sanatçı ayrıca üçüncü kuşak Türk bestecilerinden İlhan Baran ve İstemihan Taviloğlu’nun tüm piyano eserlerinin kaydını gerçekleştirdi. Sanatçımızın 30. sanat yılını kutlayacağı bu özel konser 18 Ocak Cumartesi akşamı Mozarthaus’ta verilecek.
 
Ocak ayının ilgi çekecek konserlerinden bir diğerinde, İlknur Özcan Andersen ve Naile Ahmedova, Svendsen, Bartok, Sviridov, Brahms ve Monti’nin keman ve piyano için bestelenmiş eserlerinin anlatımlı bir şekilde sunulacağı özel bir programla 22 Ocak Çarşamba akşamı Mozarthaus’a konuk olacak.

25 Ocak akşamı ise Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatçılarından Hande Ulutaş ve Hacer Özlü Telemann’dan Şostakoviç’e uzanan zengin bir programla Mozarthaus’ta müzikseverlerle buluşacak.
 
Uzun yıllar boyu Flamenko’nun Ankara’daki gelişimine Flamenko Ankara Derneği’yle ve farklı gruplarla katkıda bulunan ve bir anlamda yön veren iki sanatçı; Ceyhun Güneş ve İlhan Burak Altuni, bu defa Flamenko’nun temellerine yolculuğa çıkıyor ve köklere geri dönüyorlar. Flamenko’nun en sade hâli şarkı ve gitar ikilisi olarak geçmişten günümüze parçalarla 26 Ocak Pazar akşamüstü Mozarthaus’ta.
 
Ocak ayının son konserinde Derya Bozok ve Gülnara Aziz, Johann Sebastian Bach’ın 2 numaralı Re Minör Keman Partita’sını ve Cesar Franck’ın La Majör Keman ve Piyano Sonatı’nı, 29 Ocak Çarşamba akşamı Mozarthaus’ta yorumlayacaklar.


Detaylı bilgi için: www.mozart-haus.com

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20