SÖYLEŞİ

Dört İtalyan Tenor İstanbul'a geliyor

02.01.2020


Paylaş:

27 Aralık’ta Ankara’da CSO eşliğinde Türk seyircisiyle ilk kez karşılaşan, 3 Ocak’ta ise İstanbul seyircisiyle yine CSO eşliğinde tanışacak olan The Four Italian Tenors (Dört İtalyan Tenor) grubuyla sizler için söyleştik.  


Bildiğimiz kadarıyla farklı okullardan mezun oldunuz ve daha önce farklı yerlerde sahne aldınız. Nasıl bir araya geldiniz?

Dört İtalyan Tenor’a katılmadan önce, her birimiz farklı sahnelerde farklı iş deneyimleri kazandık ve belirli bir tecrübe elde ettik. Birbirimizi Roma’da bulduğumuzda aynı vokal dokuya sahip olmamıza rağmen seslerimizin iyi birleştiğini gördük. Daha sonra doğal olarak birlikte bir şeyler yapmayı düşünmeye başladık. İlk konserlerimizden bu yana, birlikteliğimizi takdir eden seyircinin beğenisini topluyoruz.  

Sizce aynı ses rengine sahip dört kişilik bir ekibin avantajları ve dezavantajları neler?

Söylenecek şarkıların paylaşılmasında belirli zorluklarla karşılaşmıyoruz. Dört eşdeğer tenor rengimiz olduğu doğru, ancak farklı tını karakteristiklerimiz var. Şarkıların çalışılması ve düzenlenmesi esnasında her bir parçayı tatmin edici bir şekilde geliştirmek için her birimizin ses özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyoruz.  

Repertuvarınıza nasıl karar verdiniz?  

Dört vokali temel alarak ve dünyaca tanınan en ünlü İtalyan tenorlara bir saygı gösterisi sunmak amacıyla repertuvara birlikte karar verdik. Bugünlerde diğer şeylerin yanı sıra bu konuyu tekrar konuşuyoruz, sonraki konserlerimizdeki tercihlerimizi ve bir sonraki kayıt açısından repertuvarımızı genişletecek diğer şarkıları ve opera aryalarını eklemeyi düşünüyoruz.  

Dört büyük İtalyan tenora; yani Enrico Caruso, Mario Lonza, Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli’ye ithaf edilmiş “Viva Italia” programınızla 2019 yılında 56 konserle ABD turnesi yaptınız. İzleyicilerin tepkileri nasıldı?

Katılımcı ve hatta bizi şaşırtarak gösterinin bir parçası olan izleyicilerle güzel bir uyum yaratmayı hep başardık. Çoğu zaman seyirci koltuklarında İtalyan kökenli kişiler vardı ve bu durumlarda bir bağ yaratmak hep güzeldi. Tüm bunlar büyük bir karşılıklı memnuniyetle sonuçlandı.  

27 Aralık 2019 tarihinde Ankara’da tenor seslerine bayıldığı bilinen Türk seyircisiyle ilk kez karşılaştınız. 3 Ocak’ta ise İstanbul seyircisiyle tanışacaksınız. Size Türkiye’nin en eski ve köklü orkestrası olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Bu deneyim hakkında neler hissediyorsunuz?

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası gibi önemli bir orkestra eşliğinde şarkı söyleyebilmek bizim için gerçekten büyük bir onur. Ankara’daki konserde gerçekten heyecanlı olduğumuzu söylemeliyiz. Çok önemli bir etkinlikteydik ve her zamanki gibi elimizden gelenin en iyisini yapmak zorunda olduğumuz açıktı. İzleyici bizi hep tanıyormuşçasına karşıladı ve bu her şeyi daha kolay hale getirdi; büyülü bir akşamdı. 3 Ocak’taki İstanbul konseri için çok heyecanlıyız; orkestra ve Rengim Gökmen’in olağanüstü yönetimiyle yaratılan duygu sayesinde muhteşem bir konser olacağından eminiz.  

Berna Başaran

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20