HABER

Devlet Çoksesli Korosu ile İberya Mavisi

09.01.2020


Paylaş:

Türkiye’nin önde gelen profesyonel topluluklarından Devlet Çoksesli Korosu, İspanya’nın ünlü koro şefi Josep Vila i Casañas’ı ağırlıyor.  
 
2019’dan beri Avrupa Profesyonel Korolar Birliği (TENSO) üyeliğinin yanı sıra uluslararası projeleri, beste yarışmaları, uluslararası boyuta taşıdığı koro şefliği ustalık sınıfı ve eğitim projeleriyle koro, daimi şefleri Burak Onur Erdem yönetiminde Ankara’nın koro müziği başkentlerinden biri olması vizyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.  
 
Her sezon a capella konser serisinde dünyaca ünlü koro şeflerini ağırlayan Devlet Çoksesli Korosu, bu sanat sezonunda İspanya’nın en önemli isimlerinden Josep Vila i Casañas’la bir konser verecek ve genç koro şefleriyle bir ustalık sınıfı gerçekleştirecek.  
 
 
İberya Mavisi  
 
Josep Vila i Casañas bugüne değin İspanyol Ulusal Korosu, İspanyol Radyo Televizyon Orkestrası, Katalan Barok Orkestrası, El Valles Senfoni Orkestrası ve Dünya Gençlik Korosu gibi prestijli toplulukların şefliğini yaptı. 25 Ocak 2020 tarihinde Devlet Çoksesli Korosu’yla İberya Yarımadası’nın derinliklerine uzanan bir program sunacak olan koro şefi, aynı zamanda bir Türkiye ve bir dünya prömiyeri de gerçekleştirecek. 2017 IFCM (Uluslararası Koro Müziği Federasyonu) Beste Yarışması’nda 1.lik ödülü alan Juan Manuel Conejo’ya ait Nur isimli eserin dünya prömiyeri bu konserde Devlet Çoksesli Korosu tarafından yapılacak. Bunun yanı sıra Josep Vila i Casañas’a ait Gloria eseri ise bestecisinin kendi şefliğinde Türkiye’de ilk kez seslendirilecek.   


 
 
5. Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı  
 
İsmi, Türkiye’de koro müziğinin gelişimine yıllarca emek veren unutulmaz şef Walter Strauss’a adanan ustalık sınıfı, dünyanın dört bir yanından koro şefleri Ankara’da buluşturuyor. Avrupa Korolar Federasyonu tarafından tavsiye edilen dört koro şefliği eğitiminden biri olan Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı, daha önce Paulo Lourenço (Portekiz) ve Lorenzo Donati (İtalya), Ragnar Rasmussen (Norveç) gibi dünyaca ünlü koro şeflerini ağırladı. Bu sezon Josep Vila i Casañas yönetiminde gerçekleşecek olan eğitime Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, Avusturya, Estonya gibi ülkelerden de büyük bir ilgi söz konusu. Eğitim, 26 Ocak - 1 Şubat günleri arası CSO Konser Salonu’nda düzenlenecek ve aktif katılımcıların yönetiminde gerçekleştirilecek Devlet Çoksesli Korosu konseri ile son bulacak.  
 
 
İberya Mavisi 
Devlet Çoksesli Korosu 
Şef: Josep Vila i Casañas 
25 Ocak 2020 Cumartesi, 20:00 
CSO Konser Salonu  
 
5. Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı Kapanış Konseri 
Devlet Çoksesli Korosu 
Şefler: Ustalık Sınıfı Öğrencileri 
1 Şubat 2020 Cumartesi, 17:00 
CSO Konser Salonu 
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20