HABER

CSO'da Beethoven maratonu Şubat ayında da devam ediyor

01.02.2020


Paylaş:

Şubat’ın ilk konseri İbrahim Yazıcı yönetiminde verilecek
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) 6 ve 7 Şubat tarihlerinde, yurt içinde ve yurt dışında pek çok konseri başarıyla yöneterek adından övgüyle söz ettiren İbrahim Yazıcı yönetiminde çalacak.

Konser’de ilk olarak Berlin’de yaşamını sürdüren ve günümüzün önde gelen genç piyanistlerinden biri olarak kabul edilen Özgür Aydın, Romantik dönemin en güzel eserlerinden olan Schumann’ın Piyano Konçertosu ile dinleyici karşısında olacak.
Konserin ikinci bölümü Beethoven’ın 5. Senfoni’siyle devam edecek. Klasik müzikte en çok ve en iyi bilinen kompozisyonlardan olan eserin özellikle dört notalık açılış melodisi dünya çapında biliniyor.
 
14 Şubat'ta şef ve solist CSO’dan
CSO, 14 Şubat tarihinde orkestranın Şef Yardımcısı Cemi’i Can Deliorman yönetiminde yine orkestranın genç ve başarılı viyolonsel sanatçısı Onur Şenler’in solist olarak yer aldığı bir konserle müzikseverlerin karşısında olacak.
Konser, 20. yüzyılın en etkili ve önemli bestecilerinden Stravinsky’nin Psalms Senfoni adlı eseriyle başlayacak. Eser, çalışmalarını Burak Onur Erdem’le sürdüren Devlet Çoksesli Korosu tarafından seslendirilecek.

Onur Şenler’in yorumlayacağı Arthur Honegger’in Viyolonsel Konçertosu’nun Türkiye ilk seslendirişiyle devam edecek olan konserin ikinci bölümünde Beethoven’ın Pastoral olarak da anılan 6. Senfoni’si seslendirilecek. Sık sık büyük kentten köylere kaçan bestecinin kır yaşamının izlerini taşıyan eseri, kır ve doğanın insanlara verdiği erişilmez zevki, kırda uyanan duyguları tasvir ediyor.
 
Üstün yorum gücü ve zarafetiyle Gülsin Onay CSO’da
CSO, 20 ve 21 Şubat’ta Fransız şef Victor Aviat yönetiminde üstün yorum gücünün yanında zarafetiyle de dinleyicilerin gönlünde taht kuran Gülsin Onay’ın solist olarak sahne alacağı unutulmayacak bir konser verecek. Duayen sanatçı, Ulvi Cemal Erkin’in geleneksel müziğimizin izlerini taşıyan Piyano Konçertosu’yla müzikseverlerin karşısında olacak.
 
Konserin ikinci bölümü Beethoven’ın en neşeli, iyimser ve coşkulu senfonisi olarak kabul edilen 7. Senfoni’siyle devam edecek.
 
Kuşağının en üretken şefi Theodore Kuchar CSO’da
CSO, 28 Şubat tarihli haftalık konserini Theodore Kuchar yönetiminde verecek. 33 yıldır Avustralya, Ukrayna, ABD ve son olarak Venezüella’da çeşitli senfoni orkestraların müzik direktörlüğünü yapan Ukrayna-Amerikalı şef Kuchar, CSO’ya dört yıldır konuk şef olarak davet ediliyor.
 
Konser, bu yıl tüm dünyada 250. doğum yıldönümü kutlanan Beethoven’ın 1791 yılında yazdığı ve tek opera eseri olan Fidelio’nun uvertürüyle başlayacak. Ardından Vivaldi’nin İtalyan ressam Marco Ricci’nin manzara resimlerinden esinlenerek bestelediği Dört Mevsim’i genç kemancı Emre Engin yorumlayacak.

CSO bu haftaki konser programında, 2020 yılında bütün dünyada 250. doğum yıldönümü kutlanan Beethoven’ın 8. Senfoni’sini yorumlayacak.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20