HABER

Şubat ayının öne çıkan klasik müzikli etkinlikleri

01.02.2020


Paylaş:

Zorlu PSM, Şubat da ayında zihinlerden silinmeyecek pek çok performansa ev sahipliği yapacak. Beethoven’ın 250. doğum yılını kutlama kapsamında klasik bestecilerden ilham alan, çocuklara klasik müziği sevdirecek Ludwig ve Arkadaşları, Alice müzikali, Royal Opera House gösterimleri ve Bolşoy Balesi gösterimleri Şubat ayının merak uyandıran klasik müzikli performanslardan yalnızca birkaç tanesi olarak öne çıkıyor.
 
Alice müzikali
Lewis Carroll tarafından yazılmış, dünya edebiyatın eşsiz eserlerinden biri olan Alice Harikalar Diyarında’nın, çağdaş müzikal uyarlaması olan Alice, ilk defa sahnelenerek büyük yankı uyandırdığı geçtiğimiz sezonun ardından yeni sezonda da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde seyirciyi selamlıyor! Türkiye’nin ilk büyük prodüksiyonlu müzikali olan BKM, Zorlu PSM ve id İletişim ortak yapımı Alice, görkemli sahne tasarımı, müzikleri ve kostümleriyle göz kamaştırıyor. Gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın heyecan dolu büyüme hikâyesini konu eden gösteride, Alice rolünde ilk defa sahneye çıkan ve seyircinin büyük beğenisini kazanan Serenay Sarıkaya ile beraber, deneyimli tiyatrocular Ezgi Mola, Enis Arıkan, Merve Dizdar, İbrahim Selim ve Şükrü Özyıldız başrollerde. Alice, 1, 2, 23 ve 24 Şubat tarihlerinde sanatseverlerle buluşacak.
 
Ludwig ve Arkadaşları
Bu yıl 250. doğum yılını yaşını kutlayacak Klasik Batı Müziği’nin dahi bestecisi Ludwig van Beethoven’ın yaşamı ve eserleri, onu etkileyen Bach, Haydn, Mozart ve ondan etkilenen Schubert, Chopin, Çaykovski ve daha nice bestecinin eserleri, besteci ve orkestra şefi Hasan Niyazi Tura’nın müzik direktörlüğünde, Caner Akın’ın yönetimi ve anlatımında, allaturca yapımıyla hayata geçiyor. Klasik müziğin en sevilen eserlerinden, opera aryalarından ve klasikleşmiş bale eserlerinden seçkilerin yer aldığı özenle kurgulanmış, Avrasya Quintet’in eşlik edeceği proje için yerlerinizi almayı unutmayın.
 
Bolşoy Balesi gösterimleri: Romeo ve Juliet
Bolşoy Balesi’nin eski sanat yönetmeni Alexei Ratmansky, bu prodüksiyonla Shakespeare’in en sevilen eserinden olan Romeo ve Juliet’e kattığı taze yorumla yeniden can veriyor. Prokofyev’in romantik müziklerine, Ratmansky’nin parlak ve ayrıntılı adaptasyonu eklendiğinde ortaya rakipsiz bir görsel şölen çıkıyor. Bu çok sevilen eserin Bolşoy Balesi resmi kaydını kaçırmamak için 9 Şubat’ta yerinizi almayı unutmayın.
 
 
Baby Concerts: Notaların Dansı
0-6 yaş arası çocukları klasik müzik ile tanıştırmak için samimi ve sıcak bir ortam sunan etkinlik serisi Baby Concerts serisi kapsamında dört müzisyenin canlı performansıyla gerçekleşecek mini klasik müzik konserinde küçük müzikseverler dünyaca ünlü bestecilerin eserlerini dinleme imkânı bulurken kısa bir bale performansı ile görsel ve işitsel bir şölen de yaşayacaklar. Her yaştan ziyaretçiye uygun olan ve yaklaşık 40 dakika süren bu klasik müzik dinletisi için anne ve babalar çocukları için şimdiden yerlerini almayı unutmasınlar. Etkinlik 9 Şubat’ta saat 11:00’da Sky Lounge’da minik sanatseverlerle buluşacak.
 
Damdaki Kemancı
Broadway’de en uzun süre sahnelenen 15 eserden biri olan Damdaki Kemancı müzikali, Zorlu PSM prodüksiyonuyla izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Devlet Tiyatroları’nın önemli isimlerinden Mehmet Ali Kaptanlar’ın başrolde yer aldığı müzikal, kalabalık oyuncu kadrosu ve deneyimli yönetmen Mehmet Ergen rejisiyle Şubat ayında da Zorlu PSM’de tiyatro severlerle buluşmaya devam ediyor. Etkinlik 10, 11, 12 Şubat’ta saat 20:30’da Turkcell Platinum Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak.
 
Royal Opera House gösterimleri: Uyuyan Güzel
1946’dan beri Covent Garden’da izleyicileri büyüleyen, Rus balesinin klasiklerinden Uyuyan Güzel 60 yıl sonra Oliver Messel’in harika tasarımları ve ışıltılı kostümleri ile yeniden canlandı. Çaykovski’nin büyüleyici notaları ve Marius Petipa’nın koreografisi, Frederick Ashton, Anthony Dowell ve Christopher Wheeldon’ın Kraliyet Balesi için yarattığı bölümlerle eşsiz bir şekilde birleştirilen gösteri, izleyicileri heyecan dolu bir yolculuğa çıkartmak için 17 Şubat’ta Zorlu PSM’de!

Muhabbetli Konserler: Gülsin Onay - İlber Ortaylı
Dünyanın sayılı salonlarında ve festivallerinde, ünlü şeflerin yönetiminde konçertolar ve solo resitaller verip; albümler kaydeden piyanist Gülsin Onay ve alanında çok sayıda kitabı ve makalesi yayınlanan, yedi dil bilen tarihçi Prof. İlber Ortaylı ilk kez sahnelenecek Muhabbetli Konserler serisinde 25 Şubat’ta Vestel Gururla Yerli Konserleri kapsamında Turkcell Platinum Sahnesi’nde bir araya geliyor! Gülsin Onay’ın dönemin tarihsel arka planının Chopin’in müziğine etkilerini piyanosunun başında müzik aracılığıyla yorumlarken, tarihçi İlber Ortaylı’nın da bestecinin yaşadığı dönemi, tarihini ve coğrafyasını renkli anlatımıyla seyircilerle paylaşacağı bu unutulmaz müzik ve sohbet ziyafeti için yerinizi almayı unutmayın.

Moderatör: Ali Pınar
Kapı açılış: 20:30
Etkinlik başlangıcı: 21:00


Konserlere İstanbul dışından katılacak müzikseverler konaklama için Faik Pasha Suites & Apartments'ı değerlendirebilir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20