HABER

Albert Long Hall Konserleri Mart ayında da devam ediyor

03.02.2020


Paylaş:

23 yıldır düzenli olarak her Çarşamba akşamı Albert Long Hall’de verilen klasik müzik konserleriyle 7’den 70’e tüm İstanbullu müzikseverlerle bir araya geliyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Hava Yolları ve Yapı Kredi Kültür Sanat’ın destekçisi olduğu konserler dizisi, bahar dönemi konserleri 4 Mart akşamı 19:30’da İstanbullu müzikseverlerle buluşmaya devam edecek. “Müzik Yakınlaştırır” temasıyla müzikseverleri yakına gelmeye davet eden Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri 2019/2020 Konser Sezonu Mart ayında gerçekleştireceği konserlerle 4 Mart akşamı Trio Alba ile devam ediyor!
 
Beethoven’ın 250. doğum yılına özel olarak ünlü bestecinin 18 Aralık’taki doğum gününde başlayan sekiz konserlik “Beethoven 250” konser dizisi ise “Romantik Dönem Bestecisi Beethoven” başlıklı konserle Mart ayında da devam edecek.

 

Mart ayının ilk konserini yaklaşık 10 yıldır prestijli salonlarda konserler veren ve festivallere davet edilen Trio Alba verecek. Oda müziği repertuvarının iki önemli eserini içeren bir programla Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri’ne konuk oluyor. Programın ilk yarısında Schubert’in piyanolu üçlü repertuvarına yaptığı önemli katkılardan biri olarak kabul edilebilecek Mi Bemol Majör Piyanolu Üçlü yer alıyor. Smetana’nın Sol minör Piyanolu Üçlüsü ile devam eden program müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.2019 Kasım ayında başlayan “Rus Oda Müziği Tarihi” temalı konser dizisinin ikincisi, tamamen piyano müziğine odaklanıyor. 2019 yılında Çaykovski Yarışması’nda üçüncü olan ve kısa sürede uluslararası bir kariyere ulaşan genç piyanist Konstantin Emelyanov, Rus müziğinin devleri Çaykovski, Rahmaninov ve Stravinski’nin eserlerinden oluşan bir programla Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri kapsamında ilk kez İstanbullu müzikseverlerle buluşuyor.“Beethoven 250” konser dizisiyle ünlü besteci anılıyor
Bu yılı müzik anlamında çok önemli kılan bir kutlama Albert Long Hall sahnesinde de yerini alıyor; Beethoven’ın 250. doğum yılını müzikal bir şölenle taçlandırıyor. Sekiz konserden oluşan “Beethoven 250” başlıklı konser dizisi birbirinden değerli sanatçıların yer aldığı konserleri ayda bir dinleyiciyle buluşturmayı sabırsızlıkla bekliyor. Dizinin Mart ayındaki konseri 18 Mart tarihinde “Romantik Dönem Bestecisi Beethoven” başlıklı konserle devam ediyor. Hem solistlik hem de oda müziği kariyerlerini uluslararası alanda sürdüren Esen Kıvrak, Dorukhan Doruk ve Birsen Ulucan, bestecinin erken dönemine ait iki piyanolu üçlüyle klasik stili nasıl kavradığını; programdaki üç sonatla ise besteciyi kuşatan koşulların ifadedeki özgürlüğe, dramatik kontrastlara ve lirisizme nasıl ulaştığını göstermeyi amaçlıyor.Carmina Burana Boğaziçi’de!
Türkiye’nin önde gelen profesyonel topluluklarından olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, 25 Mart Çarşamba akşamı klasik müzik tarihinin en kült eserleri arasında sayılan Carmina Burana’yı çok özel bir temsille Boğaziçi Üniversitesi’ne getiriyor. Perküsyon, piyano, solistler ve koroyla icra edilecek eser, Carl Orff’un da besteci olarak vokal ve perküsif yazısını ön plana çıkartıyor. En sık icra edilen klasik müzik eserlerinden biri olan Carmina Burana, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu’nun 30 yıllık tecrübesiyle ve farklı bir kavrayışla İstanbullu müzikseverlerle buluşturuyor.
 
Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri serisi, yıl içerisinde birbirinden farklı, sıra dışı, müziği sanatın farklı disiplinleri ile birleştiren seçkin programlarıyla Nisan ayında da müzikseverleri konuk etmeye devam edecek.


Bilgi ve bilet için:
Boğaziçi Üniversitesi
Klasik Müzik Koordinatörlüğü
www.klasikmuzik.boun.edu.tr
Konserlere İstanbul dışından katılacak müzikseverler konaklama için Faik Pasha Suites & Apartments'ı değerlendirebilir.
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20