HABER

Rüya Taner Türkiye ve yurt dışındaki konserlerine hız verdi

03.02.2020


Paylaş:

2001 yılından bu yana Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Özel Sanat Danışmanlığı’nın yanı sıra, Kuzey Kıbrıs Bellapais Müzik Festivali’nin sanat danışmanlığını da yürüten piyanist Rüya Taner, 2020 yılında Avusturya, Malta, İskoçya ve Portekiz gibi birçok ülkede konserlerine başladı.
 
İlk müzik çalışmalarına babası Yılmaz Taner’le başlayan ve küçük yaşta girdiği Ankara Devlet Konservatuvarı’nda piyano öğrenimini Mithat Fenmen ve Tulga Çetiz’le sürdüren Taner, 11 yaşında Üstün Yetenekli Çocuklar Yetiştirme Yasası’ndan yararlanarak KKTC bursuyla kazandığı Londra’daki Guildhall School of Music and Drama’da Prof Joan Havill’in öğrencisi oldu.
 
Öğrencilik yıllarında, ünlü Fransız Piyanist Pascal Roge (Nice)’nin perfeksiyon kurslarına katılan ve Kuzey Kıbrıs Bellapais Manastır’ında onunla birlikte vermiş olduğu iki piyano resitaliyle müzik çevreleri tarafından büyük yankı uyandırdı.
 
Tüm İngiltere çapında katılmış olduğu festivallerde farklı yorumlarıyla da dikkati çeken Taner, Ulusal Mozart Yarışması, Oxford ve Hatfield yarışmaları, Franz Liszt Yorumları birincilik ödülleriyle, 1998 Wigmore Hall’da vermiş olduğu debut resitaliyle müzik eleştirmenlerinden övgüler aldı. Rüya Taner uluslararası alandaki çalışmalarına ağırlık vermiş ve bu çerçevede yurt dışında en çok konser veren konser piyanistlerimizdendir.
 
Wigmore Hall resital sonrasında, Londra’da St. Johns Smith Square Hall ve Fairfield Hall gibi İngiltere’nin ünlü konser salonlarının yanı sıra ülkesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’nin birçok kenti başta olmak üzere, ABD, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Belçika, Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çekya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Letonya, Lüksemburg, İran, İskoçya, İsrail, İsviçre, İtalya, Macaristan, Mısır, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Şili, Tunus, Türkmenistan, Umman, Ukrayna ve Yunanistan’da solo resitaller ve oda müziği konserleri vermiş ve orkestralar eşliğinde solist olarak yer almıştır.
 
Konser verdiği orkestralar arasında Türkiye’nin devlet senfoni orkestralarının yanı sıra özel orkestralar, TSK armoni mızıkaları ile Macaristan MAV Orkestrası, Belçika Kraliyet Orkestrası, Ukrayna, Bosna Hersek, Makedonya Filarmoni Orkestraları, Bulgaristan Opera Orkestrası, Minsk Oda Orkestrası, Selanik, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan Senfoni orkestraları ve Umman Sultanlık Orkestrası yer alıyor.
 
Steinway&Sons Piyanoları’nın sanatçısı seçilen Rüya Taner’in 1996 yılında Brüksel’de Mozart Piyano Konçertosu No.21, 1998 de Wigmore Hall Debut Resitali canlı kayıtları ve 2003 yılında Prag’da Rudolfinum Salonu’ndaki ilk stüdyo kaydı olan Avrupa’nın Tatlı Suları başlıklı CD’leri, basın ve müzik çevrelerinden büyük övgü alıyor.
 
Taner son yıllarda solistik kariyerinin yanı sıra, yeni nesil solist arkadaşlarıyla ve ADAP’a bağlı piyanistlerle birlikte oda müziği konserleri veriyor.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20