ETKİNLİKLER

Açılış Konseri: Tekfen Filarmoni Orkestrası

02

Haziran 2020

TEKFEN FİLARMONİ ORKESTRASI 
Aziz SHOKHAKIMOV, şef 
Stella Chen, keman (2019 Uluslararası Kraliçe Elisabeth Keman Yarışması Birincisi)  
 

KONSER PROGRAMI  
 
Konserden önce ödül ve plaket töreni olacaktır. 48. İstanbul Müzik Festivali Onur Ödülü Ahmet Say’a sunulacaktır. Tekfen Filarmoni Orkestrası, İstanbul Müzik Festivali 2019-2022 Açılış Konseri Orkestrası’dır.  
 
Ludwig van Beethoven 
Fidelio Uvertürü, op. 72 
Keman Konçertosu Re Majör, op. 61
 
George Enescu 
Romen Rapsodisi La Majör, op. 11 No. 1 
 
Arasız 80’ sürer.  
 
Beethoven’ın Aydınlık Dünyası’na adanmış 48. İstanbul Müzik Festivali, 1806’da yazıldığında döneminin sınırlarını aşan ve değeri neredeyse 40 yıl sonra anlaşılıp günümüzde en sık seslendirilen keman konçertolarından biri haline gelen, Beethoven’ın Re Majör Keman Konçertosu ile açılıyor.  
 
“Takip edilmesi gereken bir yıldız yükseliyor” - Wall Street Journal  
 
Strad dergisinin “sıcak tonu ve uzun müzikal çizgileri”, Jerusalem Post’un “doğal olduğu kadar duygusal derinliğe sahip ve düşünsel olarak iyi şekillendirilmiş icrası”, Le Soir’ın ise “ifadeli ve incelikli yorumu” için övdüğü Stella Chen, 2019 Kraliçe Elisabeth Keman Yarışması’nı kazanarak tüm dikkatleri üzerine çekti. Daha önce Tibor Varga Uluslararası Keman Yarışması ve Menuhin Yarışması’ndan da ödüllerle dönen ve geçtiğimiz sezonlarda Avrupa’da çeşitli orkestralar eşliğinde çalan 26 yaşındaki Amerikalı kemancı, kazandığı bu önemli birinciliğin ardından tam anlamıyla uluslararası bir kariyere adım attı. Robert Levin, Gábor Takács-Nagy, Miriam Fried, Matthew Lipman, Federico Cortese ve Yo-Yo Ma gibi sanatçılarla işbirliği yapan Chen’in 2019/20 sezonunda Avrupa, Japonya ve Kore turneleri göze çarpıyor. Ülkemizde ilk konserini İstanbul Müzik Festivali’nde verecek olan genç yıldız, Kronberg Akademisi, Ravinia Festivali ve Salzburg Mozarteum’a da ilk kez konuk oluyor.  
 
Geçtiğimiz yıllarda festivalde Charlie Siem, Daniel Müller-Schott, Pumeza Matshikiza, İlker Arcayürek gibi yıldız solistlerle ses getiren konserlere imza atan Tekfen Filarmoni Orkestrası, İstanbul Müzik Festivali 2019-2022 Açılış Konseri Orkestrası sıfatıyla bir kez daha sahnede. Orkestra, kuruluşunun 25. yılında daimi şeflik ve sanat direktörlüğü görevine getirilen Aziz Shokhakimov liderliğinde önemli bir değişim ve yenilenme sürecine girerken genç Özbek şef de kısa sürede İstanbullu müzikseverlerin gönlünde taht kurdu. Shokhakimov ayrıca Alman Rhein Operası’nda daimi şeflik, Milano Verdi Orkestrası daimi konuk şefliği ve Özbek Ulusal Senfoni Orkestrası daimi şefliği görevlerine devam ediyor.  
 
Beethoven’ın ilk ve tek operası Fidelio, insanoğlunun kendi kırılganlığı ve ıstırabıyla olan kahramanca mücadelesini anlatır. O dönemde giderek artan duyma kaybını kabullenmeye başlayan besteci, “Tüm bunları aşmaya kararlıyım, ama nasıl mümkün olacak?” diye yazar. Görkemli açılış konserinde Fidelio Uvertürü’ün yanı sıra Enescu’nun en tanınmış eserlerinden, belli başlı her orkestranın repertuvarında başköşeyi tutan 1 numaralı Romen Rapsodisi de yer alıyor.
 
2 Haziran Salı 20:00    
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20