ETKİNLİKLER

Festival Buluşması: Evcil & Lenaerts

03

Haziran 2020

Bülent EVCİL, flüt 
Anneleen LENAERTS, arp  
 
 
KONSER PROGRAMI  
 
Johann Sebastian Bach, Flüt Sonatı Sol minör, BWV 1020
Camille Saint-Saëns (düz. arr. Peter H. Bloom), Keman ve Arp için Fantezi La Majör, op. 124
Claude Debussy, Solo flüt için “Syrinx”, L. 129  - Solo arp için “Clair de Lune”, L. 75/3
Gabriel Fauré, Fantezi, op. 79
Nino Rota, Flüt ve Arp için Sonat
Witold Lutosławski, Flüt ve Arp için Üç Fragman
Bedřich Smetana (düz. arr. H. Trneček), Moldau
Georges Bizet / François Borne, Carmen Fantezisi 
 
Arayla 105’ sürer.  
 
Kurulduğu 1846 yılından bu yana dört Papa’yı ağırlayan Saint Esprit Katedrali, bu konserde İstanbul Müzik Festivali dinleyicilerini konuk ediyor. Ünlü mimar Gaspard Fossati’nin eseri olan Barok kilisenin etkileyici atmosferinde flüt ile arpın birlikteliğinin insanın ruhunu yücelten tınıları unutulmaz bir deneyim vadediyor.  
 
İstanbul Müzik Festivali’nin ilgi ve merak uyandıran özgün serisi Festival Buluşmaları’nda ilk kez bir araya gelecek flütçü Bülent Evcil ve arpçı Anneleen Lenaerts, Barok dönemin zarif başyapıtlarından, Johann Sebastian Bach’a atfedilmekle birlikte oğlu Carl Philipp Emanuel'e ait olduğuna inanılan Flüt Sonatı ile açacakları programa, Romantik dönem bestecilerinin hem virtüözlük gerektiren hem de zevkli eserleriyle devam edecekler.  
 
Eleştirmenlerin “insanın ağzını açık bırakan bir yeteneğe sahip” dediği Anneleen Lenaerts, arpın tüm imkânlarını son derece yaratıcı biçimde ve zekice kullanmasıyla çalgısına yepyeni bir kavrayış getiriyor. Sanatçı önemli orkestralar eşliğinde solist olarak konserler verdiği gibi Viyana Filarmoni Orkestrası’nda solo arpçı olarak görev yapıyor. Dünyanın önde gelen konser salonlarında ve Rheingau, Lockenhaus, Salzburg, Japonya Pasifik, Sapporo, Moritzburg ve Aspen gibi festivallerde “parmaklarından doğruca kalplere ulaşan müziğiyle dinleyicileri büyülüyor”. Sanatçının Brüksel Filarmoni eşliğinde Nino Rota’nın eserlerini seslendirdiği, 2019 ilkbaharında Warner Classics etiketiyle piyasaya çıkan son albümü de övgüler topluyor.  
 
Bülent Evcil bugüne kadar kaydettiği Tango Zamanı, Orta Doğu Minyatürleri, The Virtuoso Flute gibi albümleriyle flütün zengin ve renkli repertuvarını müzikseverlerin beğenisine sundu. Sanatçının 2018 sonbaharında Raffaele Trevisani ile kaydettiği Un sollievo all’amicizia isimli albümünü, İtalyan flüt dergisi Falaut kapağına taşırken binlerce abonesine de hediye etti. Geçtiğimiz yazı Almanya, İtalya ve Bulgaristan’da verdiği konserlerle tamamlayan Evcil, Avrupa’nın yanı sıra Amerika’dan Japonya’ya uzanan bir coğrafyada dinleyicilerle buluşuyor. Bülent Evcil halen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda solo flütçü ve müdür olarak görev yapıyor.  
 
* Mekânda yiyecek içecek satışı yoktur.
 
3 Haziran Çarşamba, 20:00    
Saint Esprit Katedrali

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20