ETKİNLİKLER

Alpler'in ve Çağların Ötesinde

04

Haziran 2020

VENEDİK SOLİSTLERİ
Cem MANSUR, şef
Mahan ESFAHANI, klavsen  


KONSER PROGRAMI  

Johann Sebastian Bach
Klavsen Konçertosu No. 5 Fa minör, BWV 1056
Klavsen Konçertosu No. 1 Re minör, BWV 1052
Partita No. 3 La minör, BWV 827

Nino Rota
Yaylılar için Konçerto

Ermanno Wolf-Ferrari
Serenat

Ottorino Respighi
Antik Aryalar ve Danslar, Süit No. 3

Arayla 130’ sürer.  

KONSERE DOĞRU *  
19.00-19.30 Üst Fuaye Cem Mansur’un “Alpler’in ve Çağların Ötesinde” başlıklı konuşması  
* Türkçe  


Sınır tanımayan, geleneklere boyun eğmeyen ve dinleyicilerini her daim şaşırtmayı seven Mahan Esfahani, gerek yaratıcı programları gerekse rekor sayıdaki eser siparişleriyle tüm dünyada eleştirmenlerin ve müzikseverlerin ilgi odağı. Sanatçı, 2019/20 sezonunda 60. yılını kutlayan Venedik Solistleri ile birlikte İstanbul Müzik Festivali’nde dinleyicilerini bir kez daha şaşırtacak!  

“Müzisyenliği, hayal gücü, virtüözlüğü, kültürel yelpazesi ve karizması ile klavsenin geleneksel olarak tutulduğu fildişi kuleyi yıkan bir süperstar” The Times  

Klavseni tüm ihtişamıyla 21. yüzyıla taşımayı misyon edinen Mahan Esfahani, BBC Yeni Nesil Sanatçıları arasına seçilen ilk ve tek klavsenci. Londra’dan Pekin’e, New York’tan Beyrut’a dünyanın prestijli salonlarında ve önde gelen orkestralarıyla konserler verdiği gibi Mostly Mozart, Aspen, Aldeburgh, Bergen, Mecklenburg-Vorpommern, Al Bustan, Leipzig Bach dahil pek çok festivale konuk oluyor. Sanatçı geçtiğimiz yaz Edinburgh Festivali’nde Bach’ın tüm konçertolarını seslendirdi; Schleswig-Holstein Müzik Festivali’nde Academy of St. Martin in the Fields eşliğinde iki konser verdi; ayrıca Polonya ve Portekiz’deki festivallerde sahneye çıktı. Gramophone, Choc de Classica, BBC Music Magazine ve ICMA ödülleriyle taçlandırılmış zengin diskografisinde C.P.E. Bach, Rameau ve Bach’ın yanı sıra Seattle Senfoni eşliğinde kaydettiği Dutilleux ve efsanevi Michala Petri ile seslendirdiği Corelli’nin eserleri dikkat çekiyor.  

Grammy ödüllü Venedik Solistleri bugüne kadar 100’e yakın ülkede 6.000’den fazla konser verdi; sadece Salzburg Festivali’nde verdiği konser sayısı 30’u aştı. Placido Domingo’dan Itzhak Perlman’a, Sviatoslav Richter’den Jean Pierre Rampal’a çağımızın en seçkin solistleri ile işbirliği yapan orkestra, İtalyan müzik mirasının bilinmeyen yüzlerce eserini gün yüzüne çıkardığı gibi çağdaş bestecilerin kendisine adadığı eserleri de seslendirerek repertuvarı zenginleştirdi. Topluluk, kaydettiği 350’nin üzerinde albümle pek çok uluslararası ödülün sahibi olurken 2008 yılında, İtalya’da müziğin Nobel’i sayılan Una Vita per la Musica’ya layık bulundu.  

Bach’ta da etkileri açık bir biçimde duyulduğu gibi, İtalya 18. yüzyılda müzik dünyasının sonsuz ilham kaynağıyken enstrümantal müziğin ülkede tekrar yükselişe geçmesi yüzyıllar aldı. Bu konserde sizleri şef Cem Mansur yönetiminde “Alpler’in ve Çağların Ötesinde” unutulmayacak bir müzik yolculuğuna davet ediyoruz.
 

4 Haziran Perşembe 20:00    
Cemal Reşit Rey Konser Salonu

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20