ETKİNLİKLER

Pastorale Alla Turca

05

Haziran 2020

Derya TÜRKAN, kemençe
Yurdal TOKCAN, ud
Aykut KÖSELERLİ, vurmalı çalgılar
Serkan Mesut HALİLİ, kanun

SEMPLICE QUARTET
Murat Anıl Erginol, keman
Yaren Budak, keman
Pınar Dinçer, viyola
Burak Ayrancı, viyolonsel
Kağan YILDIZ, kontrbas  


KONSER PROGRAMI  

Ludwig van Beethoven
Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Sol Majör, op. 18 No. 2

Dede Efendi
Ferahfeza Peşrev

Dede Efendi
Ferahfeza Mevlevi Ayininden Bölümler

Sultan III. Selim Han
Pesendide Saz Semai

Turgay Erdener
* Pastoral Dokuzlu “alla turca”

* İstanbul Müzik Festivali siparişi, Dünya prömiyeri  

Arasız 75’ sürer.  


KONSERE DOĞRU *  
20.00-20.30 Çinili Köşk Önü Dr. Ömer Madra ve Zerhan Gökpınar’ın “Mecazi Fırtınalardan Gerçek Fırtınalara” başlıklı sohbeti  

* Türkçe  


Beethoven, 6. Senfoni’si “Pastoral”de insanlık ile doğa arasındaki uyumlu birlikteliği anlatır. Beethoven’ın 250. doğum yılı kutlamalarının merkezi konumundaki BTHVN2020 kapsamında gerçekleştirilen Beethoven Pastoral Projesi, doğanın tehdit altında olduğu ve insanlığın çevreyi ve kaynakları hızla tahrip ettiği günümüzde, dünyanın dört bir yanından sanatçıları insanlık ile doğanın uyumlu birlikteliğine dair kendi vizyonlarını geliştirmeye çağırıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’in belirttiği gibi, “Milyarlarca insan için daha iyi, daha sürdürülebilir ve güvenilir iklime sahip bir dünya sağlamak, toplumun her düzeyinde yaratıcılık gerektirir. Sanatçılar ve aktivistlerin girişimi olan Beethoven Pastoral Projesi, toplumları ve liderlerini harekete geçirmek için müziğin ve bir müzik dehasının gücünden yararlanıyor.”  

Turgay Erdener’in İstanbul Müzik Festivali siparişi olan yeni bestesi, dünya prömiyerini 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde yapıyor. Besteci, Beethoven’ın Pastoral Senfoni’si ile Beethoven döneminde yaşamış Osmanlı bestecilerinin eserlerinden seçtiği temaları harmanlayarak hem ülkemizden hem de klasik batı müziğinden çalgıları bir araya getirdiği yepyeni bir eser yaratıyor.  

Bu konserde buluşacak Derya Türkan ve Yurdal Tokcan, Türk sazlarında sadece ülkemizin değil tüm dünyanın önde gelen virtüözlerinden ve uluslararası projeler ile festivallerin aranılan konuklarından. Genç kuşağın başarılı temsilcisi Serkan Mesut Halili ise Berlin Konzerthaus’tan Sidney Operası’na uzanan bir kariyer sürdürüyor. Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında da çeşitli orkestralar bünyesinde sahneye çıkan perküsyoncu Aykut Köselerli gibi kontrbasçı Kağan Yıldız da uluslararası arenada pek çok farklı müzisyen ile konserler veriyor, aynı zamanda Kerem Görsev Trio’nun üyesi. Donizetti Klasik Müzik Ödülü sahibi Semplice Quartet, 2009’dan bu yana yurtiçi ve dışında başarılı konserleri, Barok’tan günümüze uzanan geniş repertuvarı ve sanatın tüm disiplinleriyle etkileşim içinde olan projeleriyle uzun soluklu ve farklı bir topluluk olduğunu her geçen gün ispatlıyor.
 
5 Haziran Cuma 21:00    
Arkeoloji Müzesi Bahçesi

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20