ETKİNLİKLER

Bir Dünya Prömiyeri: Toprak Sever İnsanları Birer Birer

08

Haziran 2020

TEKFEN FİLARMONİ ORKESTRASI
DEVLET ÇOKSESLİ KOROSU
Aziz SHOKHAKIMOV şef 
Burak Onur ERDEM koro şefi

 •  
 • Zoltán Kodály
  Galánta Dansları
 • Hasan Uçarsu *
  Toprak Sever İnsanları Birer Birer
 • Igor Stravinsky
  Mezmurlar Senfonisi
 • Alexander Borodin
  Prens Igor operasından Poloveç Dansları

* Ernst von Siemens Müzik Vakfı fonuyla İstanbul Müzik Festivali ve Tekfen Vakfı ortak siparişi, Dünya prömiyeri

Arayla 105’ sürer.

KONSERE DOĞRU * 
19.00-19.30 Fuaye
Birlikte Güçlü Sesler Korosu II Konseri

* Türkçe

Tüm dünyada olduğu gibi festivalde 250. doğum yılını kutladığımız Beethoven’ın müziği kadar kişiliğiyle de temsil ettiği ölümsüz değerlere çağımızdan bir bakış!

Hasan Uçarsu, İstanbul Müzik Festivali siparişi olan yeni eserinde doğa sevgisinin yanı sıra Beethoven’ın insani ve toplumsal yönlerine de gönderme yapıyor. Uçarsu’nun orkestra ve koro için bestelediği Toprak Sever İnsanları Birer Birer, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın şiirlerini kullanırken doğadaki birliktelik ve uyumun toplumsal bir varlık olan insan için de geçerli olduğunu ve daha adil ve dengeli bir yaşamın mümkün olduğunu derinlikli bir müzik diliyle anlatıyor.

Bu konserde üç eserde sahnede yer alacak Devlet Çoksesli Korosu, Hikmet Şimşek’in girişimleriyle 1988 yılında kurulduktan sonra ilk konserini Ahmed Adnan Saygun yönetiminde verdi. O günden bu yana Avrupa’dan Rusya’ya ve Güney Kore’ye uzanan bir coğrafyada ülkemizi başarıyla temsil eden koro, Vatikan’da Harbison’un Papa II. Jean Paul’e adadığı eserinin dünya prömiyerini de gerçekleştirdi. 2017’de Devlet Çoksesli Korosu’nun başına geçen Burak Onur Erdem’i Türkiyeli müzikseverler özellikle, kurucusu olduğu ve birlikte yüzlerce konsere imza attığı Rezonans ile tanıyor.

Tekfen Filarmoni Orkestrası, nam-ı diğer “Üç Denizin Sesi”, temsil ettiği coğrafyanın müzikal mirasına sahip çıkma vizyonu paralelinde gerçekleştirdiği pek çok proje arasında bir Osmanlı kucak arpı olan çeng’i de besteci Hasan Uçarsu ve arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu ile yeniden müzik dünyasına kazandırdı. Kuruluşunun 25. yılında daimi şeflik ve sanat direktörlüğü görevlerini yıldız şef Aziz Shokhakimov’a emanet ederek önemli bir yenilenme sürecine giren orkestra, 2019-2022 yılları arasında İstanbul Müzik Festivali Açılış Konseri Orkestrası olarak da görev yapıyor.

8 Haziran Pazartesi 20:00    
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20