ETKİNLİKLER

Borodin Quartet'in 75. Yılı

09

Haziran 2020

BORODIN QUARTET
Ruben Aharonian keman 
Sergei Lomovsky keman 
Igor Naidin viyola 
Vladimir Balshin viyolonsel 
SERGEI NAKARIAKOV trompet 
ALEXEI VOLODIN piyano

  • Ludwig van Beethoven
    Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 9 Do Majör, op. 59 No. 3
  • Dmitri Shostakovich
    Podrugi film müziklerinden 7 Prelüd, op. 41a
  • Dmitri Shostakovich
    Piyanolu Beşli Sol minör, op. 57

Arayla 115’ sürer.

KONSERE DOĞRU * 
19.00-19.30 Üst Fuaye
İlber Ortaylı’nın Napolyon ve Rus Savaşı üzerine konuşması

* Türkçe

70. yıldönümünü yine festivalde kutladığımız ve İstanbul Müzik Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü sunduğumuz, varlığını bugüne kadar kesintisiz sürdürmüş en eski dörtlü olan Borodin Quartet bu kez 75. yılını kutlamak üzere İstanbul’a dönüyor.

1945’ten bu yana tanınmayacak kadar değişen dünyada ton güzelliğine, teknik mükemmelliğe ve etkili müzisyenliğe bağlılığını koruyan Borodin Quartet, zengin tınısı, derinlikli yorumları ve sanatsal gerçekliğin izinden ayrılmayışıyla dünyanın en iyi dörtlülerinden biri kabul ediliyor. Borodin Quartet için Frankfurter Allgemeine Zeitung, “Burada dört ayrı icracı yok, onun yerine son derece virtüöz 16 telli tek bir çalgı var.” diye yazarken ünlü İngiliz eleştirmen John Allison kısa ve öz biçimde, “dünyanın en iyi yaylı çalgılar dörtlüsü” diyor.

Borodin Quartet’in Mozart’tan Stravinsky’ye uzanan oda müziği repertuvarındaki yetkinliği ve özellikle Beethoven ve Şostakoviç yorumları eşsiz. Topluluk, vaktiyle bizzat bestecisinin gözetiminde çalışarak repertuvarına kattığı Şostakoviç’in tüm yaylı çalgılar dörtlülerini tüm dünyada seri konserler halinde çaldığı gibi 70. yılında Decca etiketi altında kaydetti. Öncesinde ise Beethoven’ın tüm yaylı çalgılar dörtlülerini sekiz CD halinde Chandos etiketiyle yayınlanmıştı.

Borodin Quartet oda müziği repertuarında daha geniş bir yelpazeye yayılmak üzere konserler ve albümlerinde seçkin müzisyenlerle güçlerini de birleştiriyor. Sviatoslav Richter, Yuri Bashmet, Christoph Eschenbach, Elisabeth Leonskaja, Nikolai Lugansky’nin yanı sıra 2015’te festivale birlikte konuk olduğu Boris Berezovsky ve bu yıl birlikte dinleyeceğimiz Alexei Volodin ve Sergei Nakariakov işbirliği yaptığı sanatçılardan birkaçı.

Piyanist Alexei Volodin’i festival dinleyicileri özellikle 2016 Shakespeare Yılı’nda Tilbe Saran ve Mert Fırat’la birlikte yer aldığı projeden hatırlayacaklar. Rus piyano ekolünün yeni temsilcileri arasında görülen Alexei Volodin, güçlü tekniği, hassas yorumu ve geniş repertuvarı ile orkestraların ve resital sahnelerinin yıldız solistlerinden.

“Trompetin Paganini’si”, “Trompetin Caruso’su” gibi yakıştırmalarla anılan Sergei Nakariakov, Japonya’da başladığı 2019/20 sezonuna Almanya, İsviçre, Rusya, İtalya, Arjantin, Finlandiya, Avusturya, Kore ve İngiltere’de konserlerle devam ediyor.

Borodin Quartet’in Alexei Volodin ve Sergei Nakariakov ile bir araya geleceği bu konserde topluluğun 75 yıldır, üyeleri yenilense de koruduğu müzikal bütünlük ve vizyona, tüm dünyada saygı gören müzikal otoritesine bir kez daha tanık olacağız.

9 Haziran Salı 20:00    
Cemal Reşit Rey Konser Salonu

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20