ETKİNLİKLER

Artemis Quartet - Bir Prömiyer: Vasks

17

Haziran 2020

ARTEMIS QUARTET
Vineta Sareika keman 
Suyoen Kim keman 
Gregor Sigl viyola 
Harrieth Krijgh viyolonsel

  • Pēteris Vasks *
    Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 6 (2019)
  • Ludwig van Beethoven
    Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 15 La minör, op. 132: III. Molto adagio
  • Franz Schubert
    Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 15 Sol Majör, D. 887

* İstanbul Müzik Festivali, Essen Philharmonie, Riga Güz Oda Müziği Festivali ve Hoffmann Vakfı başkanı André Hoffmann’ın desteğiyle Wigmore Hall ortak siparişi, Türkiye prömiyeri

Arayla 115’ sürer.

2019’da 30. yılını kutlayan Artemis Quartet’in en belirleyici özelliği, kimliğinin bir liderin önderliğine değil, tüm üyelerinin işbirliğine dayanması. Dörtlünün en eski üyesi Gregor Sigl’in ifade ettiği gibi, “Yıllar içinde her bir üye topluluğu besledi ve zenginleştirdi. Hepsi topluluğun içselleştirerek özenle sürdürdüğü kurallara ve bilgi birikimine katkıda bulundu.” Böylece yıllar içinde daha da karmaşık ve esnek hale gelen topluluğun yorumları titizlikle parlatılmış ve kusursuz olmakla birlikte sanki doğaçlamaymışçasına kendiliğinden, taze ve patlamaya hazır.

Dört kıtada önemli orkestralar eşliğinde konserler veren Vineta Sareika 2011 yılından bu yana Kraliyet Flaman Filarmoni Orkestrası’nın başkemancısı olduğu gibi Belçika’daki çeşitli orkestraların da konuk başkemancısı olarak sahneye çıkıyor. Suyoen Kim 2018 yılından bu yana Berlin Konzerthaus Orkestrası’nın başkemancısı; ayrıca çeşitli orkestralar eşliğinde konserler veriyor ve oda müziği yapıyor. Gregor Sigl konuk başkemancı ve müzik direktörü olarak Birmingham Şehri Senfoni Orkestrası, Mahler Oda Orkestrası, Camerata Salzburg ve İsveç Radyo Senfoni Orkestrası gibi topluluklarla çalıştı ve Neville Marriner, Roger Norrington, Vassily Sinaisky, Daniel Harding, Peyer Eötvös, Trevor Pinnock gibi şeflerle işbirliği yaptı. Festival dinleyicilerinin Skride Quartet konserinden hatırlayacakları Harrieth Krijgh ise Londra Filarmoni, Academy of St. Martin in the Fields, Berlin Deutsches Senfoni, Boston Senfoni, Sidney Senfoni dahil, dünyanın belli başlı orkestralarıyla konserler veriyor ve uluslararası festivallere konuk oluyor.

“Artemis Quartet oda müziğini görkemli kılıyor.” The Enquirer

Artemis Quartet 2019/20 sezonunda Amsterdam Concertgebouw’da iki, Berlin Philharmonie ve Viyana Konzerthaus’ta ise üçer konser vermesinin yanı sıra Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da seçkin konser serilerinde dinleyicilerle buluşuyor. Beethoven’ın 250. doğum yılı nedeniyle 2020’de topluluğun konser programlarında mutlaka bestecinin bir eseri yer alıyor. Beethoven’ın tüm yaylı çalgılar dörtlülerini kaydettiği albüm serisiyle CHOC, Diapason d’Or ve ECHO ödülleri kazanan topluluk için Die Zeit, “Artemis Quartet’in üyeleri hayatı dolu dolu yaşayan insanlar ve Beethoven’da keşfe çıktıkları da hayatın kendisi.” diye yazıyor.

Beethoven’ın hayatının sonlarında bestelediği 15. Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, geçirdiği ciddi bir hastalığı atlattığında yazdığı, çağları aşıp gelen bir duaya benzeyen üçüncü bölümünün başlığıyla anılır: Heiliger Dankgesang (Şükran Şarkısı). “Günümüzde insanlar artık inançlara, aşka ve ideallere sahip değil. Ruhani boyut kaybolmuş halde. Benim amacım insanların ruhunu beslemek.” diyen Letonyalı besteci Pēteris Vasks, festivalin ortak siparişi olan yeni eserini işte bu bölüme dayandırıyor. Beethoven gibi Vasks da insan ve doğa arasındaki etkileşim ile bir yanda hayatın güzelliğini diğer yanda dünyanın ekolojik ve ahlaki çöküşünü ele aldığı eserlerinde daha iyi bir dünyaya dair umudunu hiç kaybetmiyor. Bu konseri tamamlayan eser ise Schubert’in Beethoven’ınki ile aynı yıllarda bestelediği yaylı çalgılar dörtlüsü.

Türkiye’deki Ermeni Katoliklerin en büyük ve en görkemli kilisesi Surp Hovhan Vosgeperan’da sizleri Beethoven’dan Vasks’a uzanan müzikal olduğu kadar ruhani bir yolculuk bekliyor.

* Mekânda yiyecek içecek satışı yoktur.

17 Haziran Çarşamba 20:00    
Surp Hovhan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20