ETKİNLİKLER

Evelyn Glennie

18

Haziran 2020

Evelyn GLENNIE vurmalı çalgılar
Amy SALSGIVER vurmalı çalgılar 
Seçil KURAN vurmalı çalgılar 
Ceren AYDIN vurmalı çalgılar 
Nilay SANCAR keman

 • Casey Cangelosi
  Theatric No. 1
 • Evelyn Glennie & Philip Sheppard
  Orologeria Aureola
 • Derek Charke
  Tree Rings
 • James Keane
  Piece for Dance
 • Steve Reich
  Marimba Phase
 • Minoru Miki
  Marimba Spiritual

Arasız 80’ sürer.

KONSERE DOĞRU * 
20.00-20.30 Fuaye
Efruz Çakırkaya’nın Evelyn Glennie ile sohbeti

* İngilizce

BBC Proms’un tarihinde ilk kez bir vurmalı çalgılar konçertosu seslendiren 1992’de Evelyn Glennie oldu. Londra 2012 Olimpiyat Oyunları Açılış Töreni’nde sahnede Evelyn Glennie vardı. Björk’ten Fred Frith’e pek çok farklı sanatçı ile çalıştı. Dünyanın dört bir yanında 300’den fazla orkestra eşliğinde Corelli’den günümüze pek çok bestecinin eserlerinin düzenlemelerinin yanı sıra kendisi için yazılmış konçertoları yorumladı. Ayrıca, aralarında Kamran İnce’nin de bulunduğu 200’den fazla besteciye solo perküsyon eseri siparişi verdi. 100’ün üzerinde uluslararası ödül ve iki Grammy sahibi Dame Evelyn Glennie sadece vurmalı çalgıları değil, müziği ve hatta sesi algılayışımızı değiştirdi. “Kariyerim ve hayatım, en derin anlamıyla dinlemek üzerine kurulu. İşitme duyumu yitirince başka türlü dinlemeyi öğrendim; sesin daha önce varlığını bile fark etmediğim özelliklerini keşfettim. İşitme duyumu yitirmem beni daha iyi bir dinleyici yaptı.” diyen Evelyn Glennie bir yandan da “Dünyaya Dinlemeyi Öğretmek” misyonuyla bir merkez kurmaya hazırlanıyor.

British Council’ın WOW İstanbul Dünya Kadınlar Festivali 2020 işbirliğiyle gerçekleştirilen bu konser Evelyn Glennie’yi Türkiye’den kadın müzisyenlerle buluşturuyor. 15 yıldır İstanbul’da yaşayan Amerikalı perküsyoncu Amy Salsgiver, Hezarfen Ensemble ile sa.ne.na’nın kurucularından ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası üyesi. Klasik müzikten Afro-Küba’ya ve caza her tür müzikle ilgilenen Salsgiver, Ceylan Ertem, Şirin Soysal gibi müzisyenlerle albüm çalışmaları da yapıyor. BİFO ve sa.ne.na üyesi Seçil Kuran, halen bu topluluklarla konserlerinin yanı sıra cross-over projeler, şarkı yazarlığı ve prodüksiyon gibi alanlara odaklanıyor. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve BİFO’da düzenli olarak çalan Ceren Aydın, çeşitli orkestralar bünyesinde Avrupa’dan Çin’e pek çok ülkede sahneye çıktı. Nilay Sancar ise hem Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası yardımcı başkemancısı hem de Orchestra Sion’un başkemancısı olarak görev yapıyor. Ayrıca çağdaş müzik alanında Hezarfen ve Diskant topluluklarıyla işbirlikleri gerçekleştiriyor.

Cangelosi’nin iki perküsyoncunun birbiriyle tamamen uyum içinde olmasını gerektiren dört dakikalık enerjik eseriyle açılacak program, Glennie’nin Philip Sheppard ile bu esere özel yapılmış yeni bir çalgı olan halo için bestelediği Orologeria Aureola ile devam edecek. Yorumcuların virtüözlüklerini sergileyecekleri ilginç program, Minoru Miki’nin her seslendirilişinde ayakta alkışlanan Marimba Spritual’ı ile noktalanacak.

18 Haziran Perşembe 21:00  
 Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20