ETKİNLİKLER

Oda Müziğinin Yıldızları: Kheops Ensemble

19

Haziran 2020

KHEOPS ENSEMBLE
Muhiddin Dürrüoğlu piyano 
Marie Hallynck viyolonsel 
Ronald Van Spaendonck klarnet 
Tatiana Samouil keman 
Lise Berthaud viyola 
Herve Joulain korno

 • Wolfgang Amadeus Mozart
  Klarnet, Viyola ve Piyano için Üçlü Mi bemol Majör, K. 498, “Kegelstatt”
 • Johannes Brahms
  Korno, Keman ve Piyano için Üçlü Mi bemol Majör, op. 40
 • Muhiddin Dürrüoğlu *
  Viyolonsel ve Piyano için “Emotions Fugitives III”
 • Ernő Dohnányi
  Altılı Do Majör, op. 37

* Türkiye prömiyeri 

Arayla 120’ sürer.

Türkiye’den Belçika’ya ve oradan tüm dünyaya açılan; piyanistliği, besteciliği ve hocalığıyla sadece dinleyicilere değil, müzisyenlere de ilham veren ve klasik müziğin bugününe olduğu kadar geleceğine de imzasını atan Muhiddin Dürrüoğlu, topluluğu Kheops Ensemble ile festivalde.

“Müzisyenler bir arada tam bir uyum içinde eseri müziğin ve yoğunluğun zirvesine taşıyor.” Resmusica

Belçika’nın en iyi müzisyenlerinden üçü, Marie Hallynck, Ronald Van Spaendonck ve Muhiddin Dürrüoğlu tarafından 2006’da kurulan Kheops Ensemble, Tatiana Samouil, Lise Berthaud ve Herve Joulain gibi virtüözlerle düzenli işbirliği halinde müziği sürekli yeni zirvelere taşıyor. Başyapıtların yanı sıra yeni keşifleri içeren oda müziği projeleriyle Bonn Beethoven, Stavelot, Juventus, Musiq’3, Vlaanderen, Bozar dahil, önemli festivallere konuk olan topluluk, ayrıca Belçika’daki Seneffe’in Müzikal Mevsimleri’nin sanat yönetmenliğini yürütüyor. Kheops Ensemble’ın 2019’da piyasaya çıkan son albümü Fugitives, Muhiddin Dürrüoğlu’nun eserlerini içeriyor.

Bu konserde Dürrüoğlu’nun Emotions Fugitives III başlıklı eseri Türkiye’de ilk kez seslendiriliyor. Hem piyanist hem besteci olarak çok sayıda uluslararası ödül sahibi Muhiddin Dürrüoğlu’nun eserleri doğduğu toprakların folkloruyla çocukluğunun renkleri ve ritimlerinden yola çıkarak evrenin sonsuzluğu ve gizemine yönelir. Programın açılış eseri, Mozart’ın 1786’da o sıralarda yeni bir çalgı olan klarnet ile viyola ve piyano için bestelediği üçlü, bir kuka oyunu sırasında yazıldığı dedikodusu nedeniyle “kuka oyun alanı” anlamına gelen “Kegelstatt” takma adıyla anılır. Mozart gibi klarnete özel bir ilgi duyan Brahms, yine Mozart gibi korno için oda müziği yazan az sayıdaki besteciden biri. Brahms’ın 1865’te, annesinin vefatından kısa süre sonra bestelediği Korno Üçlüsü melankolik karakterinin yanında doğa tasvirleri de taşır. Programın son eseri ise piyanolu oda müziğinde pek duymaya alışmadığımız biçimde yaylıları ve nefeslileri bir araya getiren bir altılı. Ernő Dohnányi’nin neredeyse senfonik bir yapıya sahip bu eseri her zamanki zengin dokuları ve akılda kalıcı ezgileri ile dopdolu.

Kheops Ensemble’ın esnek yapısıyla birbirinden ilginç, üstelik bir konserde kolay kolay bir araya gelemeyecek eserleri yorumlayacağı bu program klasik müzik severler için bulunmaz fırsat!

19 Haziran Cuma 20:00    
Süreyya Operası

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20