ETKİNLİKLER

Yıldızlarla Oda Müziği: Bielow & Altun & Rudin & Şentürker

20

Haziran 2020

Andrej BIELOW keman
Efdal ALTUN viyola 
Alexander RUDIN viyolonsel 
İris ŞENTÜRKER piyano

  • Ludwig van Beethoven
    Viyolonsel Sonatı No. 2 Sol minör, op. 5/2
    Piyanolu Dörtlü No. 3 Do Majör, WoO 36
  • Robert Schumann
    Keman Sonatı No. 2 Re minör, op. 121
    Piyanolu Dörtlü Do minör, WoO 32

Arayla 135’ sürer.

Konser öncesinde Alexander Rudin’e Yaşam Boyu Başarı Ödülü sunulacaktır.

KONSERE DOĞRU * 
19.00-19.30 Balo Salonu
Feyzi Erçin’in “Edebiyata İlham Veren Beethoven: Müziğin Kelimeye Dönüşmesi” başlıklı konuşması

* Türkçe

Alexander Rudin dünyaca ünlü bir viyolonselci, dünyaca ünlü bir şef, piyanist, klavsenci, profesör… Oda müziği eserlerini orkestra için düzenliyor, benzersiz temalı programlar hazırlıyor. Müzikseverler Dvořák’ın 1. Viyolonsel Konçertosu’nu orkestra eşliğiyle ve Çaykovski’nin Rococo Teması Üzerine Çeşitlemeler’i ile Pezzo capriccioso’sunun orijinal versiyonlarını onun araştırmaları sayesinde dinleyebiliyorlar.

“Rudin her zaman nefes kesici, dinamik, ifadeli ve kusursuz güzellikte.” Strad

Rus ekolünün önde gelen temsilcilerinden Alexander Rudin’in sanatsal yaklaşımı gücünü, müzikal metin ile dikkatli ve duyarlı bir ilişki içindeki tümüyle doğal yorumundan alıyor. Geleneksel akademik tarzda eğitim almış olmasına rağmen, erken dönem müziğinde otantik yorumlara yönelen Rudin, Romantik dönemi geleneksel tarzda seslendirirken Barok ve Klasik dönem eserlerinde aslına uygun icralar sunuyor. Dört yüzyılı kapsayan repertuvarı içinde ayrı önem verdiği çağdaş bestecilerin eserlerinin dünya ve Rusya prömiyerlerini gerçekleştiriyor. Londra Kraliyet Filarmoni, Viyana Senfoni, Bavyera Devlet Operası, Danimarka Ulusal Radyo Senfoni, Rus Ulusal Orkestrası dahil pek çok orkestrayı yöneten Rudin, 1988’den bu yana Musica Viva Oda Orkestrası’nın, son 10 yıldır da Moskova’daki Dedication Uluslararası Müzik Festivali’nin sanat yönetmeni.

Alexander Rudin bu konserde daha önce de etkileyici işbirliklerine imza attığı kemancı Andrej Bielow ve piyanist İris Şentürker’in yanı sıra viyolacı Efdal Altun ile bir araya geliyor. Solist olarak yoğun bir kariyer sürdüren Ukraynalı kemancı Andrej Bielow, aynı zamanda tutkuyla bağlı olduğu oda müziği alanında Gidon Kremer, Yuri Bashmet, Adrian Brendel gibi sanatçılarla çalışıyor. Avrupa genelinde ve Pakistan’dan Japonya’ya uzanan bir coğrafyada konserler veren İris Şentürker, bir yandan da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde geleceğin başarılı piyanistlerini yetiştiriyor. Viyolacı Efdal Altun ise üyesi olduğu Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Borusan Quartet ile yurtiçi ve dışında önemli salonlara ve festivallere konuk oluyor.

Alexander Rudin’e İstanbul Müzik Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü sunacağımız bu özel akşam, Beethoven ve Schumann’ın eserleriyle bir oda müziği ziyafetine dönüşecek.

20 Haziran Cumartesi 20:00    
Süreyya Operası

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20