HABER

Emre Aracı'nın anlatımıyla "Sultan Abdülaziz Londra'da"

11.02.2020


Paylaş:

Sultan Abdülaziz 1867 yazında Kraliçe Viktorya’nın davetlisi olarak Londra’yı ziyaret ettiğinde şerefine düzenlenen törenlerden en görkemlisi Crystal Palace olarak bilinen Camlı Saray’da 1600 kişilik bir koronun yer aldığı büyük bir konserdi. Bu konserde İngilizlerden oluşan dev koro İtalyan asıllı Luigi Arditi’nin bestelemiş olduğu Türk Kasidesi’ni Osmanlıca metnine sadık kalarak fonetik bir şekilde seslendirmişti. Müzikolog, besteci ve orkestra şefi Dr. Emre Aracı’nın dünyada ilk kaydını gerçekleştirdiği bu kasidenin ilginç ortaya çıkış öyküsü, Londra’daki seslendirilişi ve Sultan'ın seyahatinin kültürel boyutları müzik örnekleri ve görseller eşliğinde 153 sene sonra, 22 Şubat akşamı, 18:00-19:00 saatleri arasında Notre-Dame de Sion Özel Fransız Lisesi'nde yapılacak olan bu özel resital/konferansta yeniden hayat bulacak.Emre Aracı
Edinburgh Üniversitesi Müzik Fakültesinden BMus (Hons.) ve Doktora dereceleri ile mezun olan Emre Aracı, müzik alanındaki birikimini sanat, mimari, edebiyat, tarih ve diplomasi başta olmak üzere farklı ilgi alanlarıyla bir araya getirerek, Osmanlı İmparatorluğu’nda 19. yüzyılda ortaya çıkan Avrupai müzik geleneği üzerine düzenlediği konser ve konferansların yanı sıra kitap, makale, CD kayıtları ve belgesel türünde eserler veriyor. Ahmed Adnan Saygun, Donizetti Paşa, Naum Tiyatrosu, Kayıp Seslerin İzinde, Yusuf Agâh Efendi - 18. Yüzyıl Londrası’nda İlk Türk Büyükelçi, Elgar Türkiye’de ve Çaykovski İstanbul’da kitaplarını kaleme alan Aracı’nın besteleri arasında Boğaziçi Mehtapları adlı keman konçertosu ve Kayıp Seslerin İzinde adlı senfonisi yer alıyor. 1987’den beri Birleşik Krallık’ta yaşamakta olan Aracı, çalışmalarını Nurol Holding ve Çarmıklı ailesinin desteğiyle sürdürüyor.Toros Can

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarında lisans, Londra RCM’de lisansüstü, Texas-SMU Meadows Sanat Okulunda solistlik, Yale Üniversitesinde master ve Arizona Üniversitesinde doktora çalışmaları yaptı. İlhan Baran, Güherdal Çakırsoy, Peter Katin, Edwin Roxburgh, Peter Frankl, Joaquin Achucarro, Nicholas Zumbro ve Tedd Joselson ile çalıştı; Alexander Jenner, Jan Wijn, György Sandor, Boris Berman ve Claude Frank’ın çalıştaylarına katıldı.

Fransa’da düzenlenen 3. Orléans Uluslararası 20. Yüzyıl Piyano Yarışması’nda birincilik (Blanche Selva), Chevillion Bonnaud-Fondation de France ve Fondation Yvonne Lefebure ödüllerini kazanan Toros Can ayrıca Green Valley, Quilter, John & Jean Redcliffe Maud, Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu, Charles S.Miller, Joel Estes Tate, Constant & Kit Lambert, Else & Leonard Cross Charitable Trust, Phillis Wright, Marjorie & Arlond Ziff, John & Jean Redcliffe Maud ve Anadolu Üniversitesinin 2002 sanat ödüllerine layık görüldü.

Sanatçının Fransız CD firması L’Empreinte Digitale/Nocturne tarafından çıkartılan dört CD kaydı vardır: (Ligeti, Hindemith, Crumb, Purcell) iki kez Diapason d’Or, Diapason-5, Le Monde de la Musique-CHOC, Telerama-ffff, Repertoire-9, Repertoire-10, Observateur-3, Piano le Magazine-Coup de Coeur ve Classica-5 ödüllerini kazandı.

Salle Cortot, Théâtre du Châtelet, George Enescu Concert Athenaeum, Theater aan het Vrijhof, Cite de la Musique, Invalides ve St-Martin-in-The-Fields başta olmak üzere; Türkiye, Fransa, ABD, İngiltere, Hollanda, İtalya, Avusturya, Almanya, Singapur, Romanya, Kosova, Bulgaristan, İsviçre, Hırvatistan, Polonya ve Gürcistan’ın birçok salonunda konserler verdi. İstanbul Müzik Festivali, Antalya Piyano Festivali, Münster Müzik Festivali, Holland Music Sessions, Saint-Riquier Müzik Festivali ve La Roque d’Antheron Piyano Festivali gibi festivallerde yer aldı.

Prof. Toros Can, Ekim 2009’da Paris’te düzenlenen dünyaca ünlü Marguerite Long Piyano Yarışması’nda jüri üyeliği yaparak, Paris Valiliği tarafından madalya ile onurlandırıldı.

Hâlen İstanbul Arsu Güzel Sanatlar Akademisi ve Ecole Francophone de Musique d’Istanbul’da (EFMI) çalışıyor.

*Konser-Konferans, simultane Fransızca çeviri eşliğinde, Türkçe gerçekleşecektir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20