HABER

"Müzik Terapi" ve "Müzik Tıbbı" Anadolu Üniversitesi'nde konuşulacak

12.02.2020


Paylaş:

Müziğin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri binlerce yıldır biliniyor. Bergama Asklepionu’ndan Selçuklu ve Osmanlı Darüşşifaları’na kadar Anadolu topraklarında da güçlü kökleri olan “hastalıkların tedavisinde müzikten yararlanma” yaklaşımı, modern bilim dünyasında oldukça ilgi gören bir bilim disiplinine dönüşmüş durumda. Peki, müzik nasıl iyileştiriyor? Günümüzde sağlık alanında hangi bilimsel çerçevelerde ve nasıl kullanılıyor? Bu soruların yanıtı Dünya Müzik Terapi Günü nedeniyle, Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi’nin (TÜDAM) katkılarıyla 29 Şubat ve 1 Mart tarihlerinde yapılacak olan 1. Müzik Terapi ve Müzik Tıbbı Sempozyumu’nda çok yönlü olarak konuşulacak. Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve TÜDAM Müzik Terapi Birimi Sorumlusu Prof. Dr. Şükrü Torun ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve Uygulamalı Müzik Terapileri Derneği Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk öncülüğünde düzenlenen sempozyumda, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgi gören müzik temelli uygulamalar arasında bilimsel nitelikleriyle öne çıkan “Müzik Terapi” ve “Müzik Tıbbı” uygulamaları ele alınacak.Şükrü Torun ve Levent Öztürk

Konuyla ilgili olarak Prof. Dr. Torun şunları söylüyor:
"Müzik, insan beyni ve fizyolojisi üzerindeki güçlü etkileri nedeniyle, çeşitli sağlık sorunlarına bağlı olumsuzlukları azaltmaya ve bozulan fiziksel, duyusal, bilişsel ve psikososyal fonksiyonları geliştirmeye yönelik bilimsel bir bakım ve müdahale aracı olarak gittikçe daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde geçerli olan bilimsel ölçütler çerçevesinde, müzik-aracılı kanıta dayalı uygulamalar, Müzik Terapi ve Müzik Tıbbı (Music Medicine) olmak üzere iki önemli kategoride toplanabilir. Evrensel platformda müzik terapi 'Yetkili bir müzik terapisti tarafından disipline özgü belirli ilkeler, kurallar ve yöntemler çerçevesinde yürütülen ve bireylerin/grupların sağlık ihtiyaçlarına göre belirlenmiş hedeflere yönelik klinik ve kanıta dayalı uygulamalardan oluşan bir terapi süreci' olarak tanımlanabilir. Düzenli ve aşamalı seanslardan oluşan bu süreçte, müzik terapistleri; nöroloji, psikiyatri, pediatri, kadın-doğum, onkoloji, palyatif bakım başta olmak üzere tüm klinik alanlarda önleme, tedavi ve rehabilitasyon süreçlerini desteklemek veya tıbbi işlemler ve cerrahi müdahalelerden önce/sonra ağrı, kaygı ve stresi azaltmak amacıyla oluşturdukları terapi planları doğrultusunda hizmet vermektedir.

Müzik Tıbbı uygulamaları ise, bazı kriterlere göre seçilen canlı veya kaydedilmiş müziğin hastalara dinletilmesi esasına dayanmaktadır. Müzik tıbbı uygulamalarında -daha çok ilaç uygulamasına benzer bir yaklaşımla- doğrudan doğruya müziğin anlık fizyolojik etkilerinden yararlanmaya çalışmak (örneğin, yüksek tansiyonu düşürmek, tıbbi/cerrahi müdahale sırasında ağrı algısını azaltmak, uykuya geçişi kolaylaştırmak vb.) söz konusudur. Müzik tıbbı uygulaması yapabilmek için, yasal olarak yetkilendirilmiş bir müzik terapisti olmak şartı yoktur. Ancak, uygulamanın doğrudan etkilerini izlemek ve değerlendirmek için mutlaka sağlık profesyoneli olmak veya konunun uzmanı bir hekimle çalışmak gerekir.

Üyesi olduğum Dünya Müzik Terapi Federasyonu tarafından her yıl dünya çapında çeşitli organizasyonlarla kutlanan Dünya Müzik Terapi Günü'ne Anadolu Üniversitesi'ndeki etkinliklerimizle üç yıldır katılıyoruz. Bu yıl katkımızı Müzik Terapi ve Müzik Tıbbı Sempozyumu ve Müzik Terapi Gelişim Kursu düzenleyerek sunmak istedik. Etkinliklerimiz sağlık, müzik, özel eğitim alanlarından konuya ilgi duyanlar ve müzik terapi yolculuğunda bir adım daha ilerlemek isteyenlere yönelik bir programla katılımcılarını müzik terapi ve müzik tıbbı ile tanıştırmayı ve keyifli interaktif performanslarla deneyimleyerek öğrenme fırsatı sunmayı amaçlıyor.”

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20