HABER

Los Pitutos Bilkent'te

12.02.2020


Paylaş:

Bilkent Senfoni Orkestrası'nın Sevgililer Günü Konserleri, 14 ve 15 Şubat günlerinde, Şilili ve Kolombiyalı müzisyenlerden oluşan Los Pitutos grubuyla birlikte gerçekleştirilecek.

2015 yılında Berlin’de kurulan Los Pitutos, sevilen Latin Amerika melodileri ve ritimlerini yorumlarken geçmişin beğenilen müziklerini özgün besteleriyle de birleştiriyor. Hepsi de Almanya’da klasik müzik eğitimi almış beş müzisyenden oluşan grup, müzikleriyle Latin Amerika gecelerinin sıcaklığını, dünyanın çeşitli yerlerindeki saygın konser salonlarına ve Almanya’daki Schleswig-Holstein Müzik Festivali ve Avustralya’daki Canberra Uluslararası Müzik Festivali gibi önemli festivallere taşıyor.

14 ve 15 Şubat’ta Bilkent Konser Salonu'ndaki konserleri Andrés Soto yönetecek. Sanatçı aynı zamanda, Los Pitutos’un Bilkent Senfoni Orkestrası'yla birlikte yorumlayacağı eserlerin orkestrasyonunu da yaptı.  

14 ve 15 Şubat günlerinde Bilkent Konser Salonunda saat 20.00’de başlayacak konserlerin biletleri haftalar önce tükendi.

Konserlerden bir saat önce Tunus Caddesi ve Bahçelievler’den (DSİ misafirhanesi önü) hareket eden ücretsiz servisler izleyicileri Bilkent Konser Salonuna ulaştıracak.

BSO Gişesi: 0312 2901775

 

Los Pitutos üyelerinden Álvaro Zambrano (piyano, baş vokalist, gitar), klasik müzik eğitimi almış bir tenor. Deutsche Oper ile çok yıllık sözleşmesi yeni sona eren sanatçı şu anda Leipzig Operası'nda sahneye çıkıyor.

Matías Piñeira (korno, vokal, besteci) şu anda Münih Filarmoni Orkestrası'nda baş kornocu olarak çalıyor. Sanatçı daha önce Berlin Staatskapelle Akademi'de ve Şili Senfoni Orkestrası'nda çalıştı.

Tomás Peralta (bas gitar, vokal) Berlin’de serbest bas gitarist ve besteci olarak çalışıyor. Sanatçı Arjantin’deki çalışmalarının ardından eğitimine Lahey’deki Royal Conservatory ve Almanya’da Freiburg Müzik Konservatuvarı'nda devam etti.

Pablo Camus (gitar, tiple) müzik eğitimine 16 yaşında Şili’deki Conservatorio de la Universidad Catolica’da başladı. Daha sonra Şili’de Mayor Universidad’da öğretmenlik yapan sanatçı, 2017’de Berlin’e yerleşti.

Cristian Betancourt (perküsyon) Venezuela, Caracas’taki eğitiminin ardından dünyaca ünlü El Sistema programında öğretmenlik yaptı. Berlin’de Universität der Künste’deki eğitimini 2018’de tamamlayan sanatçı, Berlin’de yaşıyor ve çalışıyor.

Konserin şefi Andrés Soto, müzik çalışmalarına Şili, La Serena’daki Jorge Peña Hen müzik okulunda başladı. 2006-2009 yıllarında eğitimine İspanya’da Vigo Müzik Konservatuvarı'nda devam etti. Sonraki yıllarda İspanya’da çeşitli orkestralar ve senfoni toplulukları için geleneksel repertuvarda çok sayıda düzenleme, orkestrasyon ve transkripsiyon yaparak kendini orkestrasyon ve bestecilik alanında geliştirdi.

Andrés Soto, 2014 yılında Berklee Müzik Koleji'nin Valencia Kampüsü'nde Film, Televizyon ve Video Oyunları için Müzik Yazma Mastır Programı'na başladı. 2015’ten bu yana bağımsız video oyunları için orkestrasyon ve beste yapan Soto, ünlü video oyunu Fallout 4 gibi oyunların orkestra uyarlamalarıyla dikkatleri üzerine topladı.

Son yıllarda kısa film, belgesel ve reklam gibi çeşitli görsel-işitsel kitle iletişim araçları için beste, orkestrasyon ve şeflik yapan sanatçı, İspanya, Almanya, İtalya, Arjantin, Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık’ta çalıştı. Aynı zamanda video oyunlarında orkestra ve müzik konusunda dersler veren ve konuşmalar yapan Soto, popüler kültürde video oyunu müziklerinin etkisini ve bunların yeni kuşakları nasıl konser salonlarına çekebileceğini anlatıyor. Sanatçı bu kapsamda ESMUC, UCLA, UAEM, Bob Cole Müzik Konservatuvarı ve Niccolò Paganini Konservatuvarı gibi eğitim merkezlerinde etkinliklere katıldı.

Soto’nun düzenlemeleri, orkestra uyarlamaları ve transkripsiyonları, pek çok orkestra tarafından seslendirildi. Bu orkestralar arasında Salisbury Senfoni, Carlo Felice Tiyatro Orkestrası, Tayland Filarmoni, Xalapa Senfoni, Ottawa Üniversitesi Pop Orkestrası, Bağımsız Chihuahua Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Jugendorchester Köniz, Toluca Filarmoni, Bratislava Senfoni, Coahuila Filarmoni, Filmová Filharmonie, Bolivya Ulusal Senfoni Orkestrası, Courbevoie Gençlik Orkestrası, Orchester de Trois Chêne, UCLA Oyun Müzikleri Topluluğu, Baltimore Oyun Senfoni Orkestrası, Università di Pisa Orkestrası ve Korosu, Çağdaş Gençlik Orkestrası, İrlanda Video Oyunları Orkestrası, Elsewhen Orkestrası, Michigan Pops Orkestrası, Franklin & Marshall College Orkestrası, Flint Gençlik Senfoni Orkestrası, Hawaii Gençlik Orkestrası, Tufts Gençlik Filarmoni, Bob Cole Müzik Konservatuvarı'nın Stüdyo Orkestrası ve Korosu yer alıyor.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20