SÖYLEŞİ

Ozan Coşkun'a Euro Strings'ten birincilik ödülü

22.02.2020


Paylaş:

Uluslararası gitar yarışmaları düzenleyen, uluslararası üne sahip ve müzisyenleri desteklemeyi kendine misyon edinmiş Avrupa klasik gitar festivallerinin organizasyonu için fon sağlayan Euro Strings'te Phantasma adlı eseriyle birincilik ödülü alan sanatçımız Ozan Coşkun sorularımızı yanıtladı.

Okuyucularımıza kendinizden bahseder misiniz? 
1993 yılında Ankara'da doğdum. Müzik eğitimime 18 yaşında Hacettepe Devlet Konservatuvarı'nda başladım. İlk 5 yılımda Ahmet Kanneci'nin sınıfına katıldım. Bu dönemde Hacettepe Üniversitesi Konservatuvarı'nda eğitmen olan Eren Süalp ve Soner Egesel'in yardımlarıyla birçok müzikal konuyla ilgili deneyim edinirken, Can Aksel Akın ve Önder Özkoç'un yardımıyla müzik bestelemeye olan arzumun farkına vardım.

2018 yılında Almanya'daki Detmold Müzik Akademisi'ne Profesör Thomas Kirchhoff ve Profesör Dale Kavanagh'ın öğrencisi olarak kabul edildim. Gitar ve bestelerimle birçok ortak ve özel konserde yer aldım. Ankara'daki Bilkent Gitar Festivali ve Almanya'daki Iserlohn Gitar Festivali'ne katıldım. Halen Thomas Kirchhoff ile birlikte Detmold HfM'de çalışmalarıma devam ediyorum.

Besteciliğe olan eğiliminizi nasıl keşfettiniz?
Kendimi bildim bileli olaylara deneysel ve sezgisel yaklaşma dürtümden kendimi alıkoyamadığım bir hayat yaşıyorum. İnsan günümüzde ne yazık ki zaten özünde olan zenginlikleri bastırmaya zorlandığı bir hayat yaşamaya mahkum. Benim bestecilikle ilgili keşfim bu noktanın farkındalığıyla gerçekleşti diyebilirim.

Günümüzde gitar müziğini ve icracılığını nerede görüyorsunuz?
Gitar müziği ve icracılığı çok iyi bir noktada. Özellikle Avrupa'daki eğitim anlayışı, seviyeleri ve çeşitli müzikal yönelimleri rafine bir şekilde sererek gelişim sürecini daha da hızlandıran bir misyon sergiliyor. Gitarın kapasite olarak bilinenin çok daha ilerisinde bir ifade gücüne sahip olduğunu düşünenlerdenim. Adeta alışılmış ve alışılmamış arasında bir köprü gibi. Bu perspektifte oda müziği ve orkestra eserlerinde de aktif rol oynayan bir enstrüman olma sürecinin tırmanışında olduğunu düşünüyorum.

Bestelerken ilham aldığınız şey nedir?
Bir çok şey pek tabi. Zıtlıklar arasındaki uyumun esası ve hayatın aktörleri olan bizlerin estetik kaygılarının illüzyonundan arınma güdüsü aralarından en ağır basanı. Bence müzikal bir fikir bütün fikirler gibi işlenmiş bir düşünce ve o düşünceyi son haline getiren o ilk nedeni, yani ondaki aklı çözebilirsem ancak o o zaman biraz daha netleşiyor birşeyler ve ilham geliyor diyebilirim. Pek müzikal konuşmadığımın farkındayım. Fakat arayışın özünü anlamlandırabilirsem ancak bunu bir dile dökebilirim diye düşünüyorum. Bu dilde müzik oluyor en azından benim tercih ettiğim.

Kendinize örnek aldığınız besteci veya başka dallardan sanatçılar var mı?
Çok fazla. Tecrübelerine ve sanatına hayran olduğum değerler mevcut, ancak bu değerleri sevmek, onlardan öğrendiklerinizle kendi özgünlüğünüzü yaratmaktan daha kolay.

Gitar icracılığı ve besteciliği nasıl bir arada götürüyorsunuz? Bunların biri diğerini gölgeliyor mu? Gelecekte birini tercih etseydiniz bu hangisi olurdu?
Çok basit. Kendimi bir besteci olarak görmeyerek. Tıpkı kendimi dilim var ve alfabeyi biliyorum diye bir hitabet ustası olarak görmeyişim gibi. Benim için ikisini birbirinden ayıran şey daha çok birleştiren şeye dönüştü. Kendimi bir sektörün veya bir ekolün parçası gibi hissetmiyorum ve hissetmek de istemem. Kısacası alanımla ilgili idealist değilim. Tek idealist olduğum şey iştahımın doyurulmasına hizmet etmek. Şanslıyım ki hayatın içindeki basit şeylerle doyabilen bir iştahım var.

Yarışmada birincilik ödülü kazanan eserinizden bahseder misiniz?
Phantasma tıbbi terim dilinde hayal görme anlamı taşıyan ve genellikle rüyanın ilk evresini adlandırmak için kullanılan bir terim. Tıpkı o ilk evredeki duyguların birbirine geçmesini ve hislerin birbirleriyle olan ilişkisinin dönüşümünü anlatmaya çalıştığım bir beste çalışması oldu. Tabi artık gerisi dinleyicilerin ve müzisyenlerin. Yaklaşık 3-4 ay içerisinde dünya prömiyeri gerçekleştirilecek ve herkese ulaşacak bir vaziyete gelecek. Umarım düşündüğümü yansıtabilmişimdir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20