HABER

4. İstanbul Orchestra'Sion - Uluslararası Piyano Yarışması

28.02.2020


Paylaş:

4. İstanbul Orchestra'Sion - Uluslararası Piyano Yarışması 07-14 Mart 2020 tarihleri arasında düzenleniyor. Yarışmanın elemeleri 7 Mart’tan itibaren, bir hafta boyunca, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi'nin Konser Salonu'nda yapılacak ve tüm müzikseverlere açık olacak.

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, eğitim politikasında sanat ve kültürün yaygınlaşmasına katkı adına çeşitli faaliyetlerde bulunıyor. Bu kapsamda iki yılda bir, yedi gün süren ve dünyaca tanınmış isimlerden oluşan jüri üyeleriyle İstanbul Orchestra’Sion - Uluslararası Piyano Yarışması’nı düzenliyor. 2013'te hayata geçen İstanbul Orchestra'Sion - Uluslararası Piyano Yarışması öncelikle genç yetenekleri tanıtmayı ve beraberinde bir dünya şehri olan İstanbul'un müzik ve sanat hayatına değer katmayı hedefliyor.

14 Kasım 2019'da video kayıtları üzerinden yapılan ön elemenin ardından seçilen genç piyanistler, 7 Mart'tan itibaren, bir hafta boyunca, İstanbul’un şehir merkezinde bulunan Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi'nin Konser Salonu'nda düzenlenecek yarışmanın sınavlarına katılacaklar. Finalde adaylara, orkestra şefi ve jüri başkanı Vahan Mardirossian yönetimindeki Orchestra’Sion eşlik edecektir.

4. İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması'nın önemli bir yeniliği Türk besteci Ali Darmar’ın özel olarak bestelediği çağdaş bir eserin üçüncü aşamada zorunlu bir parça olarak yarışma programında yer alması. Bu eseri en iyi yorumlayan yarışmacı Ali Darmar Ödülü’nü kazanacak.

Yarışmanın bir diğer özelliği de NDS Gençlik Müzik Ödülü. Bu kapsamda, Notre-Dame de Sion öğrencilerinden oluşan bir jüri, yarışmanın danışmanı piyanist Franck Ciup ve müzik öğretmenleri Ajda Ahu Giray ile birlikte, aldıkları müzik eğitimine paralel olarak, yarışmacıları değerlendirerek NDS Gençlik Müzik Ödülü’nü verecek.

Kazananlara ödülleri 14 Mart Cumartesi akşamı saat 21.00’de Cemal Reşit Rey salonunda düzenlenecek gala gecesinde takdim edilecektir. Gala Gecesi TRT Müzik kanalında yayınlanacak.
 
4. İstanbul Orchestra'Sion - Uluslararası Piyano Yarışması'nın Jürisi:
Vahan Mardirossian (Jüri Başkanı), Toros Can, Jean-Yves Clément, Antonio Di Cristofano, Ratimir Martinovic, Gülsin Onay, Pierre Réach
 
Daha fazla bilgi için:
Mireille Sadège: mireille.sadege@nds.k12.tr
İstanbul dışından katılacak müzikseverler konaklama için Faik Pasha Suites & Apartments'ı değerlendirebilir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20