HABER

BBDSO'dan Tıp Bayramı'na özel konser

06.03.2020


Paylaş:

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 12 Mart 2020 tarihli konserini Tıp Bayramı'na adıyor.  

BBDSO’nun genç ve başarılı şefi Dağhan Doğu’nun yöneteceği konserde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü ve ney sanatçısı Murat Salim Tokaç ile CSO arp sanatçısı Çağatay Akyol solist olarak yer alıyor.  

Konserin ilk bölümünde Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası şefi ve besteci Kemal Günüç’ün bestelediği, metinlerini ise Atilla Kılıç’ın kaleme aldığı İlk Nefes Bir Dokunuş: Göbeklitepe adlı, arp, ney, Hitit liri ve seyirci için yazılmış olan konçerto seslendirilecek. Eserin İlk Nefes adlı birinci  bölümünde ney insanın var oluşunu anlatırken, Bir Dokunuş ikinci bölümde de Hitit liri dinleyicilerle buluşuyor. Göbeklitepe mabedinin simgelendiği T'nin Gizemi adlı üçüncü bölüm, Arap yarımadası çöllerinin bittiği yerden başlayıp Toros dağlarının eteklerine uzanan bu bölgeyi ifade eden etnik ve makamsal temaların sunulduğu Bereketli Hilal adlı dördüncü bölümle son buluyor.  
 
Konserin ikinci yarısında ise BBDSO, içinde bulunduğumuz 2020 yılında tüm dünyada kutlanan Beethoven Yılı kapsamında, müzik tarihinin bu devrimci bestecisinin 250. doğum gününü kutlayarak Ludwig van Beethoven’in La majör 7. Senfonisi'ni seslendirecek. Bestecinin en neşeli, iyimser ve coşkulu senfonisi olduğu yönünde yorumlar yapılan eseri, kalp ağrısı ve tatlı bir teselli arasında sezgisel biçimde hareket eden ikinci bölüm dışında, canlı ve hareketli bir yapıt niteliğini taşıyor. Özellikle ikinci bölümü iyi bilinen ve Wagner'in de hayranlıkla “ilahi bir dans şiiri” olarak yorumladığı gibi "dansa yatkınlığı" nedeniyle değişik koreografilerle bale sahnesine de getirilen eser, hüzne bile coşku kazandıran yapısıyla klasik müzik tarihinin en sıradışı yapıtları arasındaki yer alıyor.  
 
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası konseri, Bursa Filarmoni Derneği, Acıbadem Sağlık Grubu ve Uludağ Premium katkılarıyla, 12 Mart 2020 Perşembe akşamı saat 20:00'de Atatürk Kongre ve Kültür  Merkezi’nde gerçekleşecek.  
 
www.bursasenfoni.gov.tr 
 
Bilet satış 
• Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu Bilet gişesi Kat: 3 (Mesai Saatleri içerisinde) 
• Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Gişesi, Merinos Parkı içi (Konser öncesi) 
 
Online bilet satış 
www.biletinial.com 


BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20