HABER

Piyanolu üçlü repertuvarından eserler sanatseverlerle buluşacak

10.03.2020


Paylaş:

7 Mart’ta başlayan IX. Istanbul Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği (OPAM) Festivali, ikinci konserinde piyanolu üçlü repertuvarının seçkin eserlerini 11 Mart akşamı Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat'ta müzikseverlerle buluşturacak.

Kurulduğu günden kısa süre sonra kazandığı prestijli ödüllerle hızla yükselen ve efsanevi Amsterdam Concertgebouw Salonu’nun kapıları kendilerine açılan Amatis Piano Trio, kuruluşundan günden bu yana kıtalararası seyahat ediyor, dünyanın pek çok ülkesinde konserler veriyor ve yorumlarıyla müzikseverleri heyecana boğuyor.

OPAM Festivali için hazırladıkları özel bir programla İstanbul’a gelen Amatis Piano Trio, konserlerinde oda müziği evreninde önemli yer tutan Haydn’ın birbirinden güzel, zarif, beklenmedik renkler ve kanat çırpışlarıyla dolu piyanolu üçlülerinin en önde gelenlerinden Do majör Hob: XV/27 numaralı eserini seslendirecek.

Konserde ayrıca Beethoven’ın
 erken dönem oda müziği eserlerinden Op.11, 4 numaralı üçlüsü, bestecinin 250. doğum yılı kutlamaları kapsamında seslendirilecek.

Kariyeri başarılarla dolu İsveçli besteci Andrea Tarrodi’nin 2018’de prestijli Alman müzik ödülleri ECHO'nun siparişi üzerine bestelediği ve Amatis Piano Trio’nun 2018’de Londra Barbican Centre’da dünya prömiyerini gerçekleştirdiği Moorlands isimli üçlüsü sadece konserin değil, tüm festivalin heyecan dolu sürprizlerinden!

Erken Romantizmin ve klasik müziğin en ihtiraslı ve büyüleyici bestecilerinden Mendelssohn’un ölümünden iki sene önce bestelediği, karanlık, lirik, dalgalı, yüce ve taşkın duygularını yansıtan 2 numaralı piyanolu üçlüsü konserin finalinde ve Yeldeğirmeni Sanat’ın enfes akustiğinde müzikseverleri kendinden geçirecek ilahi bir oda müziği yapıtı...

Not: Amatis Piano Trio, Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul Devlet Konservatuvarı ve Artisan Organizasyon işbirliğiyle IX. İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali kapsamında 10 Mart 2020 tarihinde MSGSÜ'de bir ustalık sınıfı verecek.

* Bu konserin biletleri Biletix dışında etkinlik akşamı saat 19.00’dan itibaren konser mekânından da temin edilebilir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20