HABER

Carmen İstanbul'da

10.03.2020


Paylaş:

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, seyircilerin sabırsızlıkla beklediği, Fransız besteci Georges Bizet'in ünlü Carmen operasını sahnelemeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz yaz Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde prömiyer yaparak yoğun ilgi ve beğeniyle karşılanan eser bu kez İstanbul’da sahneye çıkıyor.

Dünya genelinde en çok sahnelenen operaların başında gelen Carmen, 1, 7, 8 ve 9 Nisan 2020  tarihlerinde Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde görkemli bir kadroyla sahnelenecek. 

Librettosu Ludovic Halevy ve Henri Meilhac tarafından yazılmış ve ilk kez 1875 yılında Paris’de sahnelendiğinde sert eleştirilere maruz kalan Carmen operası, bestecinin ölümünden sonra muhteşem başarısını yakalar ve dünya çapında ün kazanır.

Operanın hikâyesi 1830 civarlarında İspanya’nın Sevilla şehrinde geçer. Eserin baş kahramanı güzel, ateşli ve herkesin aklını kolayca başından alan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan çingene genç kız Carmen'dir. Carmen, asker Don Jose’den çok etkilenir ve onu cezbederek ait olduğu saygın hayattan koparıp kendisiyle beraber dağlarda yaşamaya ikna eder. Ancak bir süre sonra Carmen’in aşkı bitmiştir ve hayatına yeni biri girmiştir. Don Jose’nin ise onun için bunca sıkıntıyı göze aldığı kadını kolayca bırakmaya hiç niyeti yoktur…

Carmen’i, İtalyan Rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini sahneye koyuyor. Ayşem Sunal Savaşkurt’un koreografisiyle izlenecek olan eserde İDOB Orkestrası'nı Roberto Gianola ve Zdravko Lazarov dönüşümlü olarak yönetiyorlar.

Dekor tasarımı Zeki Sarayoğlu’na, kostüm tasarımı Ayşegül Alev'e, ışık tasarımı Giovanni Pirandello’ya ait. Koro şefleri ise Paolo Villa ve Volkan Akkoç.

Carmen: Nesrin Gönüldağ, Barbora Hitay
Don Jose: Ali Murat Erengül, Efe Kışlalı
Escamillo: Caner Akgün, Alper Göçeri
Micaëla: Gülbin Günay, Ayten Telek
Zuniga: Göktuğ Alpaşar
Morales: Utku Bayburt 
Frasquita: Anna Sirel Yakupoğlu
Mercedes: Elif Tuba Tekışık
Le Dancarie: Alp Köksal
Le Remendado: Çağrı Köktekin, Onur Turan

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20