HABER

Mersin Festivali'nde Beethoven'ın 250. yaşına özel konser

11.03.2020


Paylaş:

1-18 Nisan tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak olan 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Beethoven’ın 250. doğum yılı vesilesiyle, Avusturya’nın saygın klasik müzik topluluklarından Stratos Trio’yu Mersinli sanatseverlerle buluşturacak.
 
Avusturya Kültür Ofisi iş birliğiyle 07 Nisan Salı saat 20:00’de Mersin Üniversitesi Yenişehir Kampüsü Nevit Kodallı Salonu’nda verilecek olan konserde, Beethoven’ın Op.11, Piyanolu Üçlüsü ve Op.66, 12 Variations on Mozart's theme for Piano and Violoncello eserleriyle birlikte, Z. Kodály'nin Op.7, Keman ve Çello İkilisi ile Şostakoviç’in Op.67, Piyanolu Üçlüsü seslendirilecek.
 
2013 yılında Viyana’da kurulan ve Jan Ryska (viyolonsel), Maximilian Flider (piyano), Clemens Flider'den (keman) oluşan Stratos Trio, Avusturya Johannes Brahms Oda Müzik Yarışması ve İtalya Citta di Pinerolo Oda Müziği Yarışması’nda birincilik ödülü, Polonya Beethoven Oda Müziği Yarışması’nda Grand Prix, ABD Windisch Oda Müziği Yarışması’da ise üçüncülük ödülleri kazanarak adından sıklıkla söz ettirdi. Topluluk, Viyana Musikverein, Londra Wigmore Salonu, Lizbon Gulbenkian Merkezi, Grafenegg Festivali, Çek Cumhuriyeti Dvořák Festivali, Porto Casa da Musica ve Finlandiya, Japonya, ABD, İtalya, Fransa, gibi daha pek çok ülkenin saygın salonlarında konserler verdi. Topluluğun verdiği konserlerden bazıları ise radyo ve televizyonlarda yayınlanmak üzere kaydedildi.
 
Bireysel deneyimlerini ve yaklaşımlarını bir araya getiren sanatçılar, klasik müziğin seçkin eserlerinden oluşan bu repertuvarı bu kez Beethoven anısına Mersin’de seslendirecek.
 
Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Mersin’in sesi olmaya devam ediyor.
 
Detaylı bilgi: www.merfest.org.tr


BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20