HABER

Dünyanın ilk çevrimiçi festivali planlanıyor

19.03.2020


Paylaş:

24. Uluslararası Ankara Caz Festivali dünyanın ilk çevrimiçi festivali olarak gerçekleştirilecek.

Gündem: COVID-19
24. yılında Uluslararası Ankara Caz Festivali dünyamızın gündeminde yer alan sağlık sebeplerinden dolayı “çevrimiçi festival” olarak yapılacak. 30 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek festival için neredeyse tamamlanmış olan çalışmalar, gelişmeler yüzünden yeniden şekilleniyor. Her yıl değişik bir temayla izleyicisiyle buluşan festival, önemli konuların altını cazla çiziyor.

Tema:
Festival Küratörü ve Caz Derneği Başkanı Özlem Oktar Varoğlu festivali tasarlarken amaçladıkları temayı şöyle özetliyor: “Cazın özgür olduğu kadar demokratik bir sanat biçimi olduğunu düşünüyoruz, gözlemliyoruz. Caz müzisyenleri sahnede hem bireysel ve özgürce müziğe katkıda bulunurlar, hem de birbirlerini dinler, birbirlerine alan açarak hepsinin seslerini eşitçe duyurabilmelerini sağlarlar. Demokrasi de bu değil midir? Sanat, toplumun yansımasıdır. Bu açıdan Cazda Özgürlük ve Demokrasi’yi temamız olarak seçtik ve Festivalin 24. Yılında yine birbirinden değerli orkestraların eşliğinde sanata bir de bu açıdan bakmak istedik."

Etkinlikler:
Caz Derneği her yıl temayı bir yıl önceden belirleyip web sitesinden duyuruyor ve başvuran gruplar arasından temaya uygun projeler arasından festivalde yer alacak etkinlikler seçiliyor.

Festival Direktörü Tuğçe Alpaslan: “Bu yıl da festival projeleri seçildi ancak COVID-19 virüsü dolayısıyla yaşadığımız gelişmeler yüzünden programı açıklamak için biraz daha zamana ihtiyaç duyuyoruz. Programımız en kısa sürede ankaracazfestivali.com ve cazdernegi.org sitelerimizden yayımlanacak” diyor.

Programlandığı şekliyle festival, Caz Derneği, UNESCO ve Herbie Hancock Jazz Institute iş birliğiyle 30 Nisan 2020'de, Dünya Caz Günü’nde verilecek olan konserle açılacak. Konserle ilgili açıklama, bir sonraki basın bülteninde duyurulacak.

Toplam 18 etkinliğin yer alacağı festivaldeki diğer konserler 10 Mayıs’a dek mümkün olan en kaliteli ses ve görüntüyle çevrimiçi olarak yayınlanacak. Uygun olan konserler canlı yayınlanacak. Çalışmalar devam ettiği için detaylar önümüzdeki süreçte açıklanacak.

Bu yılki temaya uygun tasarım, Başkent Üniversitesi İletişim ve Grafik Tasarım Bölümü iş birliğiyle gerçekleştirilen üç aylık çalışma sonunda seçildi. Tüm eserler festivalin sitesinde dijital olarak da sergilenecek.

İş birlikleri:
24. Uluslararası Ankara Caz Festivali’nde iş birliği gerçekleştirilen kuruluşlar T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, ABD Büyükelçiliği, Hollanda Büyükelçiliği, Lüksemburg Büyükelçiliği, Avusturya Büyükelçiliği, Fransız Kültür Merkezi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, UNESCO ve Herbie Hancock Caz Enstitüsü, Başkent Üniversitesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi, T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Europe Jazz Network, TURMAKS, TUSAŞ, Matfen, Samm’s Hotel ve Bistro. Festivale destek veren kurumlar Renault Mais, TAV Passport, Dijital Akademi, Arcadium Sinemaları, Redwood Entertainment, Bektaşlar Turizm, Asil Fırın.

Festivalin Medya Sponsorları: Kanal B, TV100, T24, Jazz Dergisi, Cazkolik, Radyo ODTÜ, Joy Jazz, Ankara Life, Mag. (Basın Bülteni tarihinde ön görüşmeleri tamamlanmış kurumlardır, değişiklik olabilir.)

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20