HABER

4. Orchestra'Sion Piyano Yarışması'nı kazananlar belli oldu

20.03.2020


Paylaş:

2013'te hayata geçirilen ve her iki senede bir düzenlenen İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması'nın bu yılki jüri üyeleri arasında Gülsin Onay, Pierre Réach, Olivier Moulin, Toros Can, Jean-Yves Clément ve Ratimir Martinovic gibi dünyaca tanınmış piyanistler bulundu. Yarışmanın Jüri Başkanlığını ünlü orkestra şefi ve piyanist Vahan Mardirossian üçüncü kez üstlendi.

 
4. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’na 20 değişik ülkeden 80’i aşkın aday başvurdu. 2019 Kasım ayında jüri, video kayıtları üzerinden bir ön seçim gerçekleştirerek 40 adayı belirledi. 7 Mart’ta başlayan yarışmanın elemeleri, bir hafta boyunca Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi Konser Salonu'nda gerçekleşti. Halka açık elemeler çeyrek final, yarı final ve final aşamalarından oluştu. Hafta boyunca tüm yarışmacılar büyülü bir atmosferde yarıştılar. Yarışmacıların çok yüksek müzik seviyeleri ise jüri üyelerini elemeler boyunca epey zorladı. Kimi zaman kararsız kaldılar, kimi zamansa çok heyecanlandılar. 13 Mart saat 15:00 ile 17:00 arasında finale kalan üç yarışmacı, Jüri Başkanı Vahan Mardirossian yönetimindeki Orchestra’Sion eşliğinde final parçalarını icra ettiler. Aynı gün saat 19:30 ile 20:30’da Notre-Dame de Sion Konser Salonu'nda ödül töreni gerçekleşti.

 
Birincilik Ödülü: Güney Koreli Kisuk Kwon
Kisuk 1991 yılında Seul'de doğdu. Sekiz yaşından beri müzik eğitimi aldı ve Hanyang Üniversitesi Müzik Kolejinden en iyi notlarla mezun oldu. Hâlen Almanya’da Detmold'daki Hochschule für Musik'te Prof. Hartmut Schneider'le çalışıyor.


 
İkincilik Ödülü: Fransız Aude-liesse Michel
Ekim 1995’te müzisyen bir ailede doğdu. Anne ve babası piyanist olan Aude Liesse Michel piyanoya dört yaşında başladı. Kendisini özellikle 15 yaşında birincilik ödülü aldığı Chopin Yarışması'nda (Budapeşte, Macaristan) ayırt etti.
 
Üçüncülük Ödülü: Romanyalı George Todica
Yirmi üç yaşındaki George Todica, şu anda İskoçya Kraliyet Konservatuvarı'nda ikinci yılındadır. George, sekiz yaşından büyük yarışmalara katılmış, ulusal ve uluslararası yarışmalarda yirmiden fazla birincilik ödülü almıştır.
 
Törene tüm yarışmacılar, jüri üyeleri, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries, piyanist Hüseyin Sermet, Süher Pekinel, besteci Ali Darmar, okul yönetimi, müzikseverler ve gazeteciler katıldı. TRT tarafından kaydedilen ödül töreni TRT Müzik kanalından yayınlanacak.
 
Ali Darmar Ödülü:
Bu seneki yarışmanın önemli bir yeniliği Türk besteci Ali Darmar’ın özel olarak bestelediği çağdaş bir eserin üçüncü aşamada zorunlu bir parça olarak yarışma programında yer alması oldu. Ali Darmar Ödülü’nü Kisuk Kwon, Fantezi adlı eserle kazandı. 
 
NDS Gençlik Müzik Ödülü:
Yarışmanın bir diğer özelliği de Notre-Dame de Sion öğrencilerinden oluşan bir jürinin, yarışmanın danışmanı piyanist Franck Ciup ve müzik öğretmenleri Ajda Ahu Giray ile birlikte, aldıkları müzik eğitimine paralel olarak, yarışmacıları değerlendirerek NDS Gençlik Müzik Ödülü’nü verecek olmasıdır. NDS Gençlik Müzik Ödülü’nü Aude-liesse Michel kazandı.
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20