CD-DVD

Dresden'i Verdi'nin Requiem'iyle anmak

01.05.2020


Paylaş:

13 Şubat 1945 günü Dresden’in bombalanarak yerle bir edilişini ve binlerce insanın kaybını unutturmamak, bu dehşet gününü anmak için ünlü şef Rudolf Kempe’nin 1951 yılındaki girişimiyle, her yılın 13 Şubat günü (Dresden’i Anma Günü) Dresden şehrinde Verdi’nin dev yapıtı Requiem’in icra edildiği bir konser veriliyor. Elimizdeki canlı yayın 2014 yılına ait. Staatskapelle Dresden’in 2012-2013 yılından bugüne daimî şefliğini yapan Christian Thielemann’ın yönettiği Staatskapelle Dresden ve Opera Korosu’na Krassimira Stoyanova (soprano), Marina Prudenskaja (mezzosoprano), Charles Castronovo (tenor) ve Georg Zeppenfeld (bas) solist olmuşlar.
 

Öncelikle orkestra ve korodan söz etmek gerek. Mutlak sessizliğin hâkim olduğu ortam (Konser sonunda dinleyiciler salonu sessizce terk ederler.) icrayı da etkilemiş; kulaklara, o sessizliğin içinde, muhteşem bir birliktelik, tını, ulvî hava, ihtişam yansıyor. Bir orkestranın bu denli yekvücut olması insanı şaşırtıyor. Bu, hayranlık yaratan bir disiplin içindeki koro için de geçerli elbette. Yaylılarla, nefesliler ve bakırların keskin girişleri, dinamizmleri hayran bırakıyor. Solistlerden soprano Krassimira Stoyanova Verdi’nin Requiem’inin aranan solisti olmuş; eseri başka şeflerle, ayrıca Thielemann’la da söylemiş. Bulgar sopranonun berrak, yumuşak, incelikleri olan sesi peslerde daha sağlam; tizlerde vibratosu belirginleşiyorsa da, yapıt için çok iyi bir seçim. Libera me’deki yakarış ve berraklık unutulmaz. Rus mezzosoprano Marina Prudenskaja oldukça lirik bir mezzosoprano, bu partide daha koyu renklere alışmış olanlarca yadırganabilir ama müzikalitesi olan sesi ve yorumu güzel bir solist. Kaydın ön plana çıkan diğer solistleri ise, kanımca, tenor Charles Castronovo ve bas Georg Zeppenfeld. Hostias ve Ingemisco’da koyu renkli bir sese sahip Castronovo; Hostias ve Confutatis’te derin bas sesiyle Zeppenfeld insanı iliklerine kadar ürpertiyorlar.
 

Verdi’nin Requiem’i çok özel bir eser. Bu kayıt güzel olmasına rağmen, solistler bakımından unutulmaz bazı eski kayıtları aşmayı başaramamış. Şimdi heyecanla Teodor Currentzis’in San Marco Kilisesinde (Milano), Nisan 2019’da yönettiği Requiem’in kaydını bekliyoruz. İşte o zaman bu dev yapıta yeni bir nefes, ruh vermenin mümkün olup olmadığını göreceğiz.


Giuseppe Verdi

Messa da Requiem

Christian Thielemann (şef)

Edition Staatskapelle Dresden

Profil, 2018

****

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20