HABER

Daniel Hope ev konserleriyle 2 milyona yakın dinleyiciye ulaştı

05.05.2020


Paylaş:

Dünyaca ünlü kemancı Daniel Hope, Berlin’deki evinden verdiği konserlerle ev (salon) konseri geleneğini yeniden canlandırdı. Hope@Home adı altında bir ay boyunda yayınladığı konserlerde Matthias Goerne’den Simon Rattle ve Vladimir Jurovski’ye, pek çok önemli sanatçıyı evinde ağırlayan Hope, içinden geçtiğimiz bu zor dönemde yaklaşık 2 milyon izleyiciye umut dolu bir müzik şöleni yaşattı.
 
Her gün Berlin saatiyle 18:00’de, canlı yayında Arte TV ve sosyal medyadan yayınlanan bu “renkli” konser serisi samimi ortamı ve yüksek ses kalitesiyle müzikseverlerin gönlünü fethetti. 
Gelin Hope'un kendi kaleminden, bu canlı yayın macerasının nasıl geliştiğini okuyalım:

“Berlin’deki evimin dışında arabamdaydım, menajerim aradığında çocukları koltuklarına bağlıyordum, 11 Mart’tı. Bir gün önce, 10 günde 14 konser verdiğim bir Almanya turunu tamamlamıştım. Covid-19 ile ilgili ilk haberler sızmaya başlamıştı, ancak konser salonları hâlâ açıktı ve Zürih Oda Orkestrası’nın müzik direktörü olarak her gece 2.000 kişi için çalıyordum.
Bütün konserler yavaş yavaş iptal olmaya başladı…
 
Online ortamda değerli meslektaşlarımın bahçelerinden, balkonlarından, mutfaklarından verdikleri performansları gördüm. Müziğe bu zor zamanlarda online olarak erişilebilmesi ne kadar harika bir fikir diye düşündüm. Ancak ses kalitesi hakkında düşünmeye başladım, çünkü klasik müzik tamamen sesle ilgili, gerçek anlamda dinlemeyle ilgili, değil mi?
 
Tüm Rus keman öğretmenlerim kesinlikle öyle düşündürürdü: en önemli şey güzel bir ses tonudur. Evden canlı yayınla, sanki bir konser salonundaymış gibi konser vermek mümkün mü diye düşündüm.
 
Ertesi sabah ses mühendisliğinin en parlak yıldızlarından Berlin’in Teldex Stüdyoları’nın sahibi olan Tobias Lehmann’ı aradım. Bir saat oturma odamda ölçümler yapıyordu. Bu işi başarabileceğimizi söyledi heyecanla. Daha sonra Arte’nin Alman bölümünün başı Wolfgang Bergmann’ı aradım. Arte kanalı kültür ve sanatın canlı yayında birleştiği mükemmel bir noktadır. Wolfgang ve ben geçmişte birçok yayın fikrini tartışmıştık. Buradan canlı yayın yapmak ilgimi çeker mi diye sordu. Sadece birinci sınıf ses olursa ilgimi çekeceğini söyledim. Yarın başlayabilir misin diye sorduğunda ona deli olduğunu söyledim. Birkaç saat içinde, oturma odamda bir set inşa eden, mevcut dekorla eşleşmesi için güzel Art Nouveau aydınlatmalar getiren iki yaratıcı yönetmen gönderdi. Bu noktada, serbestçe hareket etmemize izin verildi ve yapım şirketimiz aramızda en az 1,5 metre mesafe kalması koşuluyla çekim yapmamıza izin verdi.
 
Daha sonra piyanist ve aranjör ihtiyacı için arkadaşım Chrispoh İsrael’i aradım ve maceraya davet ettim. Neredeyse provaya hiç zaman olmadan her gün 30-40 dakika yeni programlar çaldık. Şansıma Berlin muhteşem müzisyenlerle dolu ve herkesin konserleri iptal olduğu için çoğu sanatçı teklifimi hemen kabul etti!
 
Simon Rattle ‘Sonunda seninle tanıştığım ve birlikte çalacağım için çok memnunum’ diyerek evime girdi. Robert Wilson köşeye oturmuş ‘Senin için bir metin yazabilir miyim? Ben anlatacağım sen çalacaksın’ diye sordu. Yönetmen Barrie Kosky, Joseph Roth okudu, Vladimir Jurovski ve ben Schnittke’yi çaldık, Matthias Goerne Brahms’ı söyledi. Korngold’un müziğini Stefan Zweig ve Manuel de Falla’yla Rudyard Kipling’le eşleştirdim ve dünya caz gününde Gwilym Simcock ile caz çaldım. Bana ne söyleyeceğimi ya da çalacağımı söyleyen bir senaryo ya da yapımcı yoktu.
 
Hope@Home’un yaklaşık 2 milyon seyirciye ulaşması mucizeden başka bir şey değildir. Dünyanın her yerinden insanlar izledi. Avrupa, Rusya, Çin, Kuzey Amerika, Japonya, Hindistan, Güney Afrika, Avustralya, Arjantin… Birçok izleyici, serbest müzisyenlere yardım eden hayır kurumlarına bağışta bulunmayı teklif etti.
 
Toplam 34 canlı yayın ve beş kayıt yaptıktan sonra salonumun artık stüdyodan eve geri dönmesine karar verdim. Benim için bu ay büyük bir heyecan, mucize, ilham oldu oldu.”
 
Aliya Vodovozova

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20