HABER

Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuvarı açıldı

13.05.2020


Paylaş:

Anadolu’nun ve komşu coğrafyaların müzikal ve kültürel birikiminden aldığı köklü geleneği, sanatsal ve estetik bir yaklaşımın ışığında günümüzün çağdaş sanat anlayışıyla yeniden biçimlendiren, müzik ve sahne sanatları alanında gelenek ve geleceğin sanatsal ve bilimsel ilerlemeye uygun bir biçimde buluştuğu yeni tip bir eğitim modelini hayata geçirmek amacıyla kurulan Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuvarı, yenilikçi, tasarım odaklı ve yapay zekâ temelli çağdaş dünyanın güncel tüm gereksinimlerine de sahip sanatçılar yetiştirmek üzere yola çıkıyor.
 
Ulusal ve uluslararası alanda tam donanımlı, yaratıcı, performans sanatçısı, akademisyen, eğitimci, besteci, ses tasarımcısı ve araştırmacı yetiştirmek amacıyla kurulan BAU Konservatuvarı’nın eğitmen kadrosu, sanatsal alanda akademik, bilimsel üretimlere imza atmış akademisyenlerin yanı sıra (müzik ve sahne sanatları alanında) icra açısından değerli üretimleri olan sanatçılardan oluşturulacak. Kurulacak uluslararası iş birlikleriyle ise evrensel düzeyde üretimin önünün açılması sağlanacak.Konservatuvar bünyesinde açılan Müzik Bölümü, müzik ve folklor araştırmaları yapan, müzik teknolojisi alanında (müzik yazılımları, tonmaysterlik, aranjörlük, ses fiziği, elektronik müzik besteciliği) uzman, icracı, yorumcu, bestecilik alanında (Türk müziği, klasik batı müziği, caz, film müziği, tiyatro müziği, reklam müziği) eserler üretebilecek sanatçılar yetiştirmeyi hedefliyor. Disiplinlerarası geniş bir seçmeli ders havuzu imkânı sağlayan tam donanımlı akademik ve sanatçı öğrenim kadrosunun rehberliğinde bütünleşik bir eğitim programı uygulanacağı ve bu kapsamda, özgün bir müfredatın kullanılacağı Müzik Bölümü, öğrencilerine uygulama ve kuram bütünlüğünde 21.yüzyıl sanatçı eğitimi becerilerini kazandırma vizyonuna sahip.
 
Alanında uzman akademisyenler ve profesyonel sanatçılar tarafından verilecek derslerin yanı sıra, ulusal ve uluslararası düzeyde yürütülecek atölye çalışmaları, seminerler ve sertifika programlarıyla program zenginliği oluşturulacak.


 
Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü, geleneksel üretimlerin ışığında, Türkiye’de ve dünyadaki çağdaş performans sanatları alanındaki yenilikçi dinamiklerden hareketle kuruldu. Oyunculuk, tiyatro, dans, kamera oyunculuğu, eğitimde drama, müzikal tiyatro ve vokal gibi alanları müfredat, kuram ve uygulama düzeyinde disiplinlerarası bir bütünlük içinde ele alan bölüm, bu disiplinlerin ortaklaşa eğitiminin yapıldığı programıyla şarkı söyleyip, dans edebilen oyuncular ve bu alanda üretim yapabilen icracı, kuramcı ve eğitmenler yetiştirebilmenin yolunu açmış olacak.
 
Özgün bir müfredatın kullanılacağı BAU Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü, öğrencilerine uygulama ve kuram bütünlüğünde 21.yüzyıl sanatçı eğitimi becerilerini kazandırma vizyonuna sahip. Alanında uzman akademisyenler ve profesyonel sanatçılar tarafından verilecek derslerin yanı sıra, ulusal ve uluslararası düzeyde yürütülecek atölye çalışmaları, seminerler ve sertifika programlarıyla program zenginliği oluşturulacak.
 
ApplyBAU sistemiyle öğrenci alınacak
Bahçeşehir Üniversitesi tarafından 2013 yılında hayata geçirilen ApplyBAU, öğrencilerin kişisel becerileri, ilgi alanları, yetenekleri, hayalleri ve projeleri ile değerlendirerek üniversiteye yerleştirilmelerine önem veren bir sistemdir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20