HABER

19 Mayıs Özel Programı

17.05.2020


Paylaş:

Güher ve Süher Pekinel’in vizyonu ve öncülüğünde 12 yıl önce hayata geçirilen, Tüpraş sponsorluğunda devam eden “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler”, 19 Mayıs Özel Programı kapsamında Arter’de gerçekleşen oda müziği konserleri saat 10:30’da TRT2 ekranlarından izleyicilerle buluşacak. 

Konserde, kemanda henüz 15 yaşındayken aldığı Çaykovski Uluslararası Keman Yarışması birinciliği ve en genç solist olarak 20 yaşındayken dünyanın en eski ve prestijli yarışmalarından biri olan 15. Uluslararası Henryk Wieniawski Keman Yarışması’nı birincilikle kazanan Veriko Tchumburidze, piyanoda 2017 Uluslararası Kendall Taylor Beethoven Yarışması birincisi Beethoven Madalyası sahibi, Royal College of Music London’da kendisine verilen özel bursla RCM Mills Williams Junior Fellow statüsünde eğitimine devam eden Tolga Atalay Ün, çelloda eğitimine Almanya’da Barenboim-Said Akademisi’nde devam eden 2018 Gaetano Zinetti Müzik Yarışması ve Tremplin Uluslararası Müzik Yarışması birincisi Umut Sağlam, viyolada henüz Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi’nde öğrenciyken Bilkent Senfoni Orkestrası ile resitaller vermeye başlayan, eğitimine Berlin Hanns Eisler Müzik Akademisi'nde devam eden Barok Bostancı bulunuyor. 

Beşliye, konserde ödüllü kontrbasçı Seçil İrem Keskin eşlik ediyor.

Müzisyenler Franz Schubert'in 1819 yılında 22 yaşında iken bestelediği La Majör D.667 numaralı piyanolu beşlisi Alabalık’ı icra edecekler. Alışılagelmiş yaylı çalgılar dörtlüsü ve bir piyanodan oluşan "beşli" kavramına aykırı bir şekilde bu eser; piyano, keman, viyola, viyolonsel ve kontrbas için yazılmıştır. Eserin dördüncü bölümü, Schubert'in daha önce yazmış olduğu Alabalık başlıklı lied'inin bir düzenlemesi olduğu için, eserin tümüne Alabalık adı verilmiştir. Eser, zengin bir müzisyen sponsoru, aynı zamanda viyolonsel sanatçısı Avusturyalı Sylvester Baumgartner için bestelenmiş ve kendisi bu şarkının (lied) bir düzenlemesinin bu eserde yer almasını istemiştir.

19 Mayıs paylaşımları kapsamında Arter de saat 12:00’de bir paylaşım gerçekleştirerek, Dünya Sahnelerinden Genç Müzisyenler yıl boyu konserleri kapsamında Arter Sevgi Gönül Oditoryumu'nda dinleyicilerle buluşan Can Çakmur’un performansına yer verecek. 

2017 İskoç Uluslararası Piyano Yarışması ve Japonya 10. Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması  birincisi, 2018 Aydın Gün Teşvik Ödülü sahibi olan Can Çakmur, Uluslararası 2020 ICMA Müzik Ödüllerinde Solo Enstrüman dalında ilk albümüyle ödüle layık görüldü. Kapsamlı Japonya turnesiyle eleştirmenlerden tam not alan Çakmur, Eindhoven Muziekgebouw, Atheneum, Glasgow Kraliyet Konser Salonu, Münih Gasteig gibi pek çok önemli salonda konserler vermeye devam ediyor.  

Aynı Akşam Süreyya Operası saat 19:19’da Instagram canlı yayınında ise, DSGM'in en genç üyelerinden 13 yaşındaki 12. Uluslararası Grumiaux Keman Yarışması birincisi, keman sanatçısı Naz İrem Türkmen izeyicilerle buluşacak.

Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle, özellikle dijital platformlarda müziğin iyileştirici ve birleştirici gücü üzerinden izleyici ve dinleyicilerle bir araya gelebilmek adına DSGM yeni açılan Instagram ve Facebook sayfalarında videolar paylaşmanın yanı sıra; üçerli gruplarla Türkiye’deki gençlere rehber olmak adına, müzik eğitiminde aldıkları yol ve imkanları İngilizce-Türkçe olarak, canlı yayınlar, soru-cevap etkinlikleri ve iş birlikleri gerçekleştiriyor ve her ne koşulda olursa olsun müziğin nefes almaya devam ettiğini, aramızda köprüler kurduğunu kanıtlıyor.

https://www.instagram.com/youngmusiciansonworldstages/
https://www.facebook.com/youngmusiciansonworldstages/     Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler, geçmişten bugüne tüm bursiyerler

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20