HABER

Şostakoviç'in konçerto bölümünün orijinali ilk kez kaydedildi

03.06.2020


Paylaş:

Ses getiren yorumların altına imza atan başarılı kemancı Alina İbragimova İngiliz kayıt firması Hyperion'dan bu hafta piyasaya çıkan Şostakoviç kaydında değişik bir ''buluşa'' imza atarak bestecinin daha önce kayıt ortamında duyulmayan pasajlarını dinleyiciye ulaştırdı. İbragimova, Rus besteci Dmitri Şostakoviç'in yurttaşı büyük kemancı David Oistrakh için bestelediği iki keman konçertosunu, Vladimir Jurowski yönetimindeki 'Yevgeni Svetlanov' Rusya Devlet Akademik Senfoni Orkestrası eşliğinde yorumladığı yeni kaydında Birinci Konçertonun final bölümü olan Burlesque'in 'ilk versiyonunu' seslendirdi. 

Hikaye şöyle: Konçertonun solist için olağanüstü güçlükler içermesiyle ün yapan Pasakalya başlıklı üçüncü bölümünden hemen sonra attacca yani ara vermeden son bölüm olan Burlesque'e geçilir. Şostakoviç konçertonun orijinal halinde, Pasakalya'nın üstesinden geldiği sırada zaten pestili çıkmış olan Oistrakh'a deyiş yerindeyse hiç ''acımamış'' ve Burlesque'in ilk notalarından itibaren de solo görev yüklemiştir. Oistrakh ise eseri bu haliyle çaldıktan sonra bakar ki olacak gibi değil aynı zamanda çok da iyi dost olduğu besteciden ''anlayış talep etmiştir''. Şostakoviç de Oistrakh'ın ricası üzerine Burlesque'in hareketli giriş ezgisini orkestraya vermek suretiyle solistini  kısa bir süre de olsa dinlendirmeyi kabul etmiştir! 

İşte Şostakoviç'in Birinci Keman Konçertosunun bugün bildiğimiz hali bu şartlar altında ortaya çıkmış değerli okurlarım. Alina İbragimova'nın Hyperion'dan çıkan yeni Şostakoviç kaydına online platformlardan ulaşmak mümkün olmadığından dolayı bu ilginç çalışmayı Hyperion'un kendi resmi sitesi üzerinden -kaydın tümünü satın almak istemeseniz bile- dinlemeniz mümkün. Hyperion, kendi sitesi dışında kayıtlarını hiçbir ücretli platformla  paylaşmayan tek önemli kayıt markası olma vasfını koruyor.

Serhan BaliHyperion firmasının İbragimova'nın yeni kaydı üzerine 
YouTube hesabında paylaştığı tanıtım videosu:


 

Konçertonun 'Burlesque' bölümünün alıştığımız son versiyonu:


 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20