HABER

Zeynep Canay eğitimine İsviçre'de devam etme hakkı kazandı

05.06.2020


Paylaş:

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı flüt lisans öğrencisi Zeynep Canay’ın eğitimini İsviçre’de sürdürmek için desteğe ihtiyacı var. Geçtiğimiz Nisan ayında iki aşamalı olarak sınavlarına girdiği Conservatorio della Svizzera Italiana’da Maestro Andrea Oliva’nın flüt sınıfında okumaya hak kazanan Canay, eğitimime bu okulda devam edebilmek için desteğe ihtiyaç duyuyor.
 
Zeynep Canay’a burs desteği konusunda yardım etmek isteyenler kendisine canay_zeynep@yahoo.com adresinden ulaşabilirler.


Zeynep Canay hakkında
1998 yılında Ankara'da doğan Zeynep Canay, flüt eğitimine 2009 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarında başladı. 2010 yılında yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın seviye sınavlarını vererek bu okulda eğitimine devam etme hakkını elde etti. Orta öğretim eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Vieri Bottazzini’nin sınıfında tamamladı ve Vieri Bottazzini’nin okuldan ayrılması üzerine lisans eğitimine yine aynı üniversitede Aslıhan And ile devam etti.
 
2011 yılında düzenlenen 1. Ulusal İzmir Flüt Yarışması’nda A kategorisinde üçüncülük ödülünü kazanan Canay, 2014 yılında henüz 16 yaşındayken Borusan Filarmoni Orkestrası’nın açılış konserine konuk orkestra sanatçısı olarak katıldı ve 2016 yılında ünlü tenor Josè Carreras’ın final turnesi kapsamındaki Türkiye konserinde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda yer aldı. 2017 yılından bu yana her sene katılmakta olduğu Galway Flüt Festivali’nin İsviçre’deki iki haftalık eğitimine 2018-2019 yıllarında burslu olarak kabul edildi.
 
2020 yılının Ocak ayında dünyaca ünlü solist Sir James Galway’in daveti üzerine KKL Luzern sahnesinde düzenlenen “Sir James 80th Birthday Gala Concert” kapsamında Sir James, Lady Jeanne Galway, Andrea Oliva ve Andrea Griminelli gibi ünlü solistlerinde bulunduğu konserde aktif olarak yer aldı.
 
Sir James Galway, Lady Jeanne Galway, Davide Formisano, Denis Bouriakov, Jurgen Franz, Yossi Arnheim, Bülent Evcil gibi ulusal ve uluslararası flüt ustaların ustalık sınıflarına katılan Canay, Conservatorio della Svizzera İtaliana Konservatuvarı’nın 2020 yılı sınavlarında başarılı olarak Maestro Andrea Oliva’nın flüt sınıfına kabul edildi ve 2020 yılı Eylül ayından itibaren lisans eğitimine İsviçre’nin Lugano şehrinde devam etmeye hak kazandı.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20