Kitap

Beşiroğlu'ya saygı duruşu

17.06.2020


Paylaş:

Kanun icracısı ve müzikolog merhume Prof. Şehvar Beşiroğlu’nun, akademi hayatına katkısını takdiren, Namık Sinan Turan, Şeyma Ersoy Çak’ın editörlüğünde hazırlanan Şehvar Beşiroğlu’ya Armağan adlı kitap 2019’un Eylül ayında Pan Yayıncılık etiketiyle yayımlandı.
 

Sanatçının çalışma alanlarını yansıtan kitap, müzikoloji, organoloji, müzik ve kültür tarihi başlıkları altında, Beşiroğlu’nun birlikte çalıştığı hocaları, meslektaşları ve öğrencilerinin yazılarından oluşuyor.
 

Kitapta, sanatçının yetişmesinde büyük emeği olan Prof. Erol Deran’la yapılan söyleşinin ardından Prof. Dr. Fatmagül Berktay, Prof. Dr. Ali Ergur, Prof. Yalçın Tura, Dr. Şeyma Ersoy Çak, Doç. Dr. Özlem Doğuş Varlı ve Doç. Dr. Mehtap Demir’in yazıları bulunuyor. Daha sonra Jaap Kunst, Alan Merriam, Timoty Rice ve Titon gibi bilim insanları Türkiye’de etnomüzikoloji çalışmaları için önerilerde bulunuyorlar.
 

Kitaba yazılarıyla katkıda bulunan isimler arasında Doç. Dr. Evrim Hikmet Öğüt, Dr. Süleyman Şenel, Doç. Dr. Okan Murat Öztürk, Doç. Dr. Cenk Güray, kitabı yayına hazırlayan Ersu Pekin, Prof. Dr. Feyzan Göher Vural, Doç. Dr. Ali Tüfekçi, Doç. Dr. Bilen Işıktaş, Doç. Dr. Tolgahan Çoğulu yer alıyor.
 

Kitabın geniş kapsamlı bölümlerinden Müzik ve Kültür Tarihi Yazıları başlığı altında ise Prof. Dr. Nilgün Doğrusöz, Prof. Dr. Namık Sinan, Dr. Selman Benlioğlu, Dr. Şirin Karadeniz Güney, Prof. Dr. Gözde Çolakoğlu Sarı, Prof. Dr. Nuray Mert, Prof. Dr. Songül Karahasanoğlu, Dr. Sami Dural, Doç. Dr. Gülçin Özkişi, Dr. Resul Bağı, Bahadır Balcı, Dr. Nuri Özcan, Dr. Şeyma Ersoy Çak, Prof. Ercümend Beker ve Güneş Çetinkaya Şerik’in yazıları bunuluyor. Müzik tarihimiz için bir arşiv niteliği taşıyan kitap, adeta Beşiroğlu’ya bir saygı duruşu niteliğinde…

Editörler: Namık Sinan Turan, Şeyma Ersoy Çak

Şehvar Beşiroğlu’ya Armağan

Pan Yayıncılık, Eylül 2019

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20