Kitap

Sanatın 'koruyucusu' Mehmet Başman

17.06.2020


Paylaş:

Şefik Kahramankaptan’ın kaleminden, Kasım 2019’da kitapseverlere sunulan Müziğin Yüce Gönüllü Şövalyesi Mehmet Başman adlı kitapta, kurucularından biri olduğu Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın (SCAMV) başkanlığını 28 yıl yürüten, Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin hamisi ve Kavaklıdere Şarapları’nı tabir caizse yeniden var eden Başman, eş, baba, dede, dost, sanayici, işveren, mühendis ve müziksever kimlikleriyle okuyucuya tanıtılıyor.

 

Kitapta Başman’ın Ankara Müzik Festivali bağlamında tüm zorluklara ve engellere rağmen elde ettiği başarılara ve bıraktığı eserlere de yer veriliyor. Bunlar arasında 1989 yılında Kızılordu Korosu’nun Türkiye’de verdiği ilk konser, 1997’de Ankara’ya oldukça uzak bir tesiste gerçekleştirilen ve klasik müzikle ilgisi olsun olmasın birçok Ankaralının adeta akın ettiği ve Demirel’in “İşte çağdaş Türkiye!” sözüyle özdeşleşmiş Beethoven’ın 9. Senfoni’sinin icrası, 2000 yılında Başman’nın projesiyle devlet, SCAMV ve sanatseverlerin katkısıyla yenilenen MEB Şura Salonu ve 2013 yılında icrası neredeyse ütopik görülen ve Binler Senfonisi olarak da adlandırılan Mahler’in 8. Senfoni’sinin sahnelenmesi yer alıyor.

 

Gülsin Onay, İdil Biret, Emre Kongar, Gürer Aykal, Erol Erdinç, Tuncay Yılmaz, Turgay Erdener, Olcay Poyraz, Evin İlyasoğlu, Ersin Onay, Uluç Gürkan, Hikmet Uluğbay ve Şevket Yahnici gibi ülkemizin sanatsal, kültürel ve politik anlamda önemli isimlerinin Başman’la ilgili görüş ve anılarının aktarıldığı kitap sadece müzikseverler açısından değil, aynı zamanda birçok okuyucu için azim ve başarı örnekleriyle ilham verici ve üzerinde titizlikle çalışılmış bir kaynak.


Şefik Kahramankaptan

Müziğin Yüce Gönüllü Şövalyesi Mehmet Başman

SCAMV Yayınları, Kasım 2019

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20