Kitap

Operayla yeni tanışanlara kılavuz niteliğinde bir kaynak

17.06.2020


Paylaş:

Ceres Yayınları, Serkan Şahin’in kaleminden Hayal Melodileri - Operaya Yolculuk adlı kitabı, Kasım 2019’da müzikseverin ilgisine sundu. Mühendislik eğitimi alırken gittiği ilk opera eserinin ardından gelişen opera tutkusuyla kaleme aldığı kitabın ismini yazar, Yahya Kemal’in bir şiirinden esin alarak vermiş: “İnsan, âlemde hayâl ettiği müddetçe yaşar.”

 

Kitap, yazarın bireysel müzik yolculuğunun ardından genel bir opera bilgisi ve tarihinin yanı sıra, önemli opera sanatçılarının kısa biyografilerini sunuyor. İzleyen bölümlerde Handel’in Rinaldo’sundan Okan Demiriş’in IV. Murat’ına kadar uzanan kronolojik bir seçkiyle belli başlı operaların özetleri, besteci tanıtımları yer alıyor.

 

Kitapta yazarın babası Faruk Şahin’in operalarla ilgili karakalem çalışmaları ve yazara operaları çağrıştıran tablolara ek olarak, sanatçı arkadaşlarının aryaları ilk defa ve özellikle anlamını bilmeden dinlediklerinde hissettiklerine istinaden yaptıkları çizimlere yer veriliyor. Opera sanatıyla yeni tanışanlar için bir kılavuz niteliği taşıyan kitap, müzikseverlere bilgilerini ve arşivlerini genişletme imkânı sunuyor.


Serkan Şahin
Hayal Melodileri - Operaya Yolculuk
Ceres Yayınları, Kasım 2019

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20