HABER

Cemi'i Can Deliorman CSO şefliğine getirildi

17.06.2020


Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın şefliğine orkestranın halen yardımcı şefliği görevini yürüten Cemi'i Can Deliorman getirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 200 yıla yaklaşan tarihiyle sanat hayatında hiçbir kesintiye uğramadan sürekliliğini korumuş ender sanat kurumlarından ve dünyanın en köklü orkestralarından CSO'nun şefi Rengim Gökmen'in görev süresinin dolmasının ardından onun yerine orkestranın 2017 sezonundan beri yardımcı şefliğini yürüten Cemi'i Can Deliorman atandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da bu atama hakkında "Ülkemizin ve dünyanın en köklü ve önemli sanat kurumlarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızın şefliğine bugün itibarıyla genç, yetenekli ve başarılı şef Cemi’i Can Deliorman’ı atadık" ifadesini kullandı. CSO'nun tarihindeki en genç şef olan Deliorman'ı tebrik eden ve ona yeni görevinde başarılar dileyen Bakan Ersoy açıklamasında şunları da söyledi: 

"İnşaatı tamamlanmak üzere olan ve 29 Ekim'de açmayı planladığımız Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızın yeni konser binasıyla, ülkemize ve Ankara'ya simge bir eser kazandırıyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Yaptığımız bu fiziksel ve mekansal yenilikler ve iyileştirmelerin yanında sanatsal anlamda da yenilikçi ve farklı işlere imza atacağımız bir döneme giriyoruz."

Andante dergisi olarak ülkemizin müzik alanında son yıllarda yetiştirdiği en önemli değerlerden biri olan 
Cemi'i Can Deliorman'ı tebrik eder yeni görevinde başarılar dileriz. Cemi'i Can Deliorman Kimdir? 

Cemi'i Can Deliorman (35) müzik eğitimine Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman Bölümü'nde başladı ve ilk şeflik derslerini yıllarında Sami Hatipoğlu ve Burak Tüzün’den aldı.

Deliorman, henüz 17 yaşındayken Viyana Müzik Üniversitesi'nin orkestra şefliği hazırlık sınıfına kabul edildi ve bölümün en genç öğrencisi oldu.

Borusan Kocabıyık Vakfının eğitim bursuyla şeflik çalışmalarına Viyana’da başlayan Deliorman, burada Yuji Yuasa ile orkestra şefliği, ünlü Avusturyalı müzik pedagogu Reinhard Amon ile müzik teorisi ve piyano çalıştı.

2004'te Graz Müzik Üniversitesi Orkestra Şefliği Bölümü'nü kazanan tek aday olan Deliorman, ünlü orkestra şefi Martin Sieghart’ın orkestra şefliği sınıfını dereceyle bitirdi.

Deliorman, müzik hayatına önemli yön verecek Viyana Singverein Korosu şefi Johannes Prinz ile koro şefliği alanında düzenli çalışarak, Viyana Filarmoni Orkestrası ve Singverein Korosunun şeflik seminerlerine katıldı.

Yüksek lisans eğitimi için Princeton'da Westminster College of the Arts’a tam burslu davet edilen Deliorman, Amerika’nın önde gelen koro şeflerinden Dr. Joe Miller ve Dr. James Jordan ile çalıştı.

2010'da Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu Şefi olarak atanan Deliorman, bu görevini 2017'ye kadar sürdürdü.

Deliorman, konuk şef olarak Graz KUG, Sicilya Senfoni, Lizbon Müzik Üniversitesi orkestraları ve Almati Operası gibi uluslararası topluluklarla çalıştı, Avrupa Cantat Müzik Festivali, Acco Müzik Festivali'nin de aralarında bulunduğu önemli organizasyonlara davet edildi.


Eğitimci olarak da aktif bir müzisyen olan Deliorman, Bahçeşehir, Anadolu ve Ankara üniversiteleri gibi eğitim kurumlarında konuk öğretim üyesi olarak çalıştı.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20